hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat Kandili ibadetleri neler? Kandil gecesi ibadetleri ve Berat Kandili ile ilgili hadisler

  Berat Kandili ibadetleri neler Kandil gecesi ibadetleri ve Berat Kandili ile ilgili hadisler
  expand

  Berat Kandili ile ilgili hadisler 2021 yılında da birçok kişi tarafından paylaşılacak. Mübarek günü ibadet ederek geçirecek olan kişiler dualarını edecek ve namazlarını kılacak. Peki, Berat Kandili ibadetleri neler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Berat Kandili ibadetleri İslam alemi için önem taşıyan bu gecede birçok kişi tarafından paylaşılacak. Aynı şekilde bu gün ve kandil geceleri için söylenen hadisler de paylaşımlarda yerini alacak. İşte kandil gecesine ilişkin hadisler ve gecede yapılabilecek ibadetler…

  BERAT KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSLER

  "Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim!.. Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim"6 . der. İbn Mace, İkâmetü's-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388.

  Peygamber s.a.v.'den gelen bir rivayette ise "Allah Taala (c.c), Şa'ban ayının onbeşinci gecesi (kullarına rahmetle) nazar eder. Müşrikle, müşahin (kindar bencil) bu aftan yararlanamazlar." İbn Mace, İkâmetü's-Salât, 191 ( I, 445) Hadis No:1390

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başka bir hadiste ise "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Recebin ilk (cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir. Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir. Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342 (Daru'l-Kütübi'l-İlmiyye, Beyrut 1990).

  BERAT KANDİLİ İBADETLERİ NELER?

  • 1- Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olur. Fakat vakti müsait olan, gece daha az uyumalı.
  • 2- Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavuşmalı. Büyüklerimiz için çok dua etmeli.
  • 3- Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istigfar etmeli. Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayırlı dua etmeli. Duada ısrar etmeli, yani duayı çok tekrarlamalı. Peygamber efendimizin Berat gecesinde okuduğu, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen min-eş-şirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okumalı.
  • 4- Aile efradıyla merhametli konuşmalı, onlara iyi davranmalı.
  • 5- Kur'an-ı kerim okumalı, özellikle Rabbenâ âtinâ ve Âmenerresûlü'yü çok okumalı.
  • 6- En önemlisi de, ilim öğrenmeli, bunun için de, Seadet-i Ebediyye ilmihâlini okumalı.
  • 7- Kazası olmasa da, çok kaza namazı kılmalı. Namaz dışında secde ederek, secdede dua ve istigfar etmeli, mümkünse toprağa secde etmeli, secdeyi çok yapmalı.
  • 8  Allahü teâlâya hamd ve şükretmeli.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow