Berkin Elvan anıldı

Berkin Elvan anıldı

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede, 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan ölümünün 2. yılında mezarı başında anıldı. Anne Gülsüm Elvan, anma sırasında sinir krizi geçirince ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Berkin Elvan'ın Feriköy Mezarlığı'ndaki kabri başındaki anmaya anne Gülsüm, baba Sami Elvan ile Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz ile Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert'in aileleri de katıldı.

Anne Gülsüm Elvan hastaneye kaldırıldı

Anmaya ilk gelen Dayı Kenan Düzgün Elvan'ın mezarı başında fenalaştı. Düzgün'e ilk müdahaleyi olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptı. Daha sonra baba Sami Elvan, anne Gülsüm Elvan'ın da aralarında olduğu Taksim Dayanışması üyeleri mezarlığa geldi. Anne Gülsüm Elvan, oğlunun mezarına uzanarak  "Yavrum ben geldim. Yaralarımı sar" diyerek uzun süre gözyaşı döktü. Sinir krizi geçiren anne olay yerindeki ambulansla hastaneye kaldırıldı.

"Hesap soracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz"

Elvan Ailesi ve Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı tarafından yapılan açıklamada " Umudun çocuğunu hatırladığımız her an Berkin bize derinmeyi öğretiyor. Bugün bile burada bizi berleştirdi, iki sene önce milyonları birleştirdiği gibi. Hepinizin huzurunda, devletten ve katillerinden hesap soracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz" denildi.

"Bu davadan da hiç birşey beklediğim yok"  

Baba Sami Elvan ise yaptığı konuşmada, 2 yıldır adalet arayışlarının sürdüğünü belirterek "Son aldığım bilgiler ismi açıklanan kişinin ifadesinin alındığıdır. Şunu biliyoruz ki bu kişileri hala sakladıklarını, davayı hala düşürmeye çalıştıklarını çok net biliyoruz. Ayrıca bu davadan da hiç birşey beklediğim yok  hepinize duyurulur. Berkin'in emrini veren kişiler yargılanmadığı sürece o polisin yargılanmasının da anlamı yok" dedi.

"Umudun çocuğuydu Berkin"

Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz ise yaptığı konuşmada, "Yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. 3 yıldır canımız yanıyor, yüreğimiz yanıyor. Umudun çocuğuydu Berkin. O bir umuttu bizim için. Ama maalesef onu da yitirdik. Canımız yanıyor" şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından Elvan'ın mezarına karanfiller ve bir ekmek konuldu.

Berkin Elvan için 1000 ekmek dağıttılar

Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar, Gezi eylemleri sırasında,  Okmeydanı'nda başından gaz fişeğiyle vurulduktan 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünün 2'nci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.  Berkin Elvan'ın vurulmasının ise 1000'inci günüydü ve bu nedenle de 1000 ekmek dağıtıldı.

Yaptıkları 12 günlük açlık grevini sona erdiren Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatları,  bugün Berkin Elvan'ın vurulduğu yerde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Avukat Oya Aslan "Berkin'in ölümünün ikinci yıldönümü. Onu saygıyla anıyoruz. Onun için verdiğimiz adalet nöbetinin simgesi açlık grevimiz. Berkin'in davası açılmazsa katledilen tüm çocuklarımızın davası açılmayacak. Ya da polisler yargılanmıyor. Çok cüzi cezalarla, göstermelik cezalarla aklanıyor. Üstü örtülüyor. Bin gün boyunca dosyada sadece gördüğünüz görüntüler vardı. Herkesin izlediği TOMA görüntüsü. O TOMA görüntüsünde 4 polis vardı. Bu dört polisin kimliğinin tespiti isteniyordu. Emniyet artık isimleri versin ve dosya açılsın. Artık yeter ne ailenin ve de bizim sabrımız kalmadı" dedi.

Polis ekipleri zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı. Bazı pankartlar ise polisler tarafından indirildi. Polisin mahalledeki bekleyişi sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS