hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berkin Elvan davası başlıyor

  Berkin Elvan davası başlıyor
  expand

  Gezi eylemleri sırasında atılan gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden üç yıl geçti. Davanın ilk duruşması ise bugün başlıyor. Baba Sami Elvan, “Adalet çıkacağına inanmamız zor” diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucunda yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden üç yıl geçti. Berkin Elvan’ın ailesi, bir polis memurunun silahından çıkan kapsülle 15 yaşında yaşamını yitiren çocukları için üç yıldır adaletin işlemesini bekliyor. Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşması ise 6 Nisan 2017’de görülecek. Böylelikle Berkin Elvan’ın ölümüne neden olduğu öne sürülen polis memuru F.D., üç yıl sonra ilk kez hakim karşısında çıkacak.

  DW'den Aram Ekin Duran'ın haberine göre, Berkin Elvan soruşturması, ölümünden bir gün sonra yani 12 Mart 2013’te 4 polisin ifadesinin alınmasıyla başladı. Ancak o günden bugüne kadar gerek kamera kayıtları gerekse kimlik tespiti çalışmaları, türlü gerekçelerle uzatıldı. Elvan cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede ise polis memuru F.D.’nin “olası kastla adam öldürmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor. İstanbul 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi 20 Aralık tarihinde kabul etti. Ancak soruşturmada adı geçen 5 şüpheli polis hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Oysa Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatları, biri amir olan 5 şüpheli polisin de yargılanmasını talep ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Tüm sorumlular yargılanmalı'

  Berkin Elvan’ın ölümü sonrasında sorumlular hakkında yürütülen soruşturma ve dava sürecine ilişkin DW Türkçe’ye konuşan Berkin Elvan’ın ailesinin avukatı Oya Aslan, "Emniyet uzun süre elindeki bilgileri mahkeme ile paylaşmayarak üç yıldır davanın başlamasına engel oldu” diye konuşuyor. Bugüne kadar soruşturma sürecinin savcıların emniyetten görüntü ve bilgi talep etmesi ve bilirkişi raporlarının güncellenmesi nedeniyle uzadığını anlatan Aslan, şimdi ise mahkemenin soruşturmada eksik kalan noktaların tamamlanması talimatı verdiğini kaydediyor.

  Avukat Oya Aslan, 6 Nisan'da görülecek davaya ilişkin şunları söylüyor:  “Ortaya çıkan görüntüler vurulma olayının biri amir birkaç polisin sorumluluğunda gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak yalnızca tetiği çeken F.D hakkında ceza isteniyor. Bu polis memuru da artık yeni görev yeri olan Van’da yaşıyor ve davaya Van’dan görüntülü olarak katılması ihtimali var. Biz ise sanığın İstanbul’a getirilmesini ve diğer zanlılarla birlikte yargılanmasını talep ediyoruz.”

   "Hala gelecekmiş gibi bekliyoruz”

  Berkin Elvan davasının akıbeti gerek insan hakları savunucuları gerekse hukukçular tarafından yakından takip edilirken, Elvan ailesi ise hukuki süreçten pek umutlu değil. Oğlunu kaybedişinin üçüncü yılında, Berkin’in vurulduğu yerin birkaç metre ötesinde DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan baba Sami Elvan "Diğer Gezi davalarında nasıl adalet sağlanmadıysa, Berkin’in davasından da adalet çıkacağına inanmamız zor” diyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow