hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beştepe'de 'asgari ücret' buluşması

  Beştepede asgari ücret buluşması
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ı kabul etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret görüşmelerini tamamlayarak 2023 yılı ara zam oranını belirleyen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tarafları ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da bulunduğu görüşmede TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile asgari ücret görüşmeleri sürecini değerlendirdi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

  YENİ ASGARİ ÜCRET 11 BİN 402 LİRA

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın kamuoyuyla paylaştığı yeni asgari ücretin detayları belli oldu.

  Buna göre, brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 11 bin 402 lira 32 kuruşunu net asgari ücret, 1878 lira 3 kuruşunu SGK primi ve 134 lira 15 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu.

  Yeni asgari ücretin işverene aylık maliyeti ise 15 bin 762 lira 4 kuruş oldu.

  Bu rakamın, 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşu SGK primi (işveren payı), 268 lira 29 kuruşu işveren işsizlik sigorta primi kalemlerinden oluştu.

  ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET PAYLAŞIMI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretin netleşmesinin ardından sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ASGARİ ÜCRET temmuz ayından itibaren net 11 bin 402 TL olarak uygulanacaktır. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. İşçi ve işveren tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürü içerisinde asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen tüm paydaşlara milletim adına teşekkür ediyorum."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow