hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beyaz Saray'dan Nova Kakhovka Barajı açıklaması

  Beyaz Saraydan Nova Kakhovka Barajı açıklaması
  expand
  KAYNAKİHA

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Ukrayna’da yıkılan Nova Kakhovka Barajı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın kontrolündeki Ukrayna’nın Herson bölgesindeki Nova Kakhovka hidroelektrik santralinin yıkılmasının ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, açıklamada bulundu. Kirby, barajın yıkımına neyin neden olduğunu kesin olarak söyleyemediğini ifade ederek, söz konusu yıkıma Rusya'nın neden olduğu yönündeki raporları değerlendirdiklerini aktardı.

  "RUSYA'NIN SORUMLU OLDUĞUNA DAİR RAPORLARI GÖRDÜK"

  Dnipro Nehri üzerindeki barajın yıkılmasının muhtemelen "çok sayıda ölüme" ve binlerce Ukraynalının tahliyesine neden olduğunun açık olduğunu söyleyen Kirby, hasarın Ukrayna'nın enerji güvenliği üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini belirtti. Kirby, “Barajdaki patlamadan Rusya'nın sorumlu olduğuna dair raporları gördük. Bu raporları değerlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve daha fazla bilgi toplamak için Ukraynalılarla birlikte çalışıyoruz, ancak ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz" dedi.

  Barajın yıkılmasının savaş suçu teşkil edip etmeyeceği sorusuna Kirby, uluslararası hukukun sivil altyapının yıkılmasını yasakladığı cevabını verdi. Kirby ayrıca, ABD’nin etkilenenlere yardım sağlamak için insani yardım ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Rusya, saldırının arkasında olmadığını belirtirken Ukrayna tarafından bir "sabotaj eylemi" olduğunu iddia etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow