hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Birleşmiş Milletler'den Lübnan uyarısı: Tek bir aceleci hareket felaket doğurabilir

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan ile İsrail sınırını ayıran mavi hat boyunca yaşanan gerilime ilgili endişelerini dile getirdi. Tek bir aceleci hareketin bir felaketi tetikleyebileceğini ifade eden Guterres, 'Lübnan'ın ikinci bir Gazze olma' riskine karşı dünyayı uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilimden endişe duyduğunu belirterek "Tek bir aceleci hareket, tek bir yanlış hesaplama, hayallerin ötesinde bir felaketi tetikleyebilir. Dünya halkları Lübnan’ın bir başka Gazze olmasını kaldıramaz. Bugün, İsrail ile Hizbullah arasında mavi hat boyunca tırmanan gerilime ilişkin derin kaygılarımı dile getirme zorunluluğu hissettim. Çatışmaların devam etmesi ve her iki tarafın da sanki topyekün bir savaş yaklaşıyormuş gibi, saldırgan söylemlerinin tırmanması endişe verici. Ortadoğu'da çatışmanın genişlemesi bir gerçektir ve bundan kaçınılmalıdır" ifadelerini kullandı.

  BM Genel Sekreteri Guterres, taraflar arasındaki gerilimin derhal düşürülmesinin bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak "Mavi hattın her iki yakasında da çok sayıda hayat kaybedildi. On binlerce insan yerinden edildi ve patlamaların yol açtığı orman yangınları nedeniyle evler ve yaşam alanları yok oldu. Patlamamış mühimmat ve savaş kalıntıları, hem İsrail hem de Lübnan’daki insanlar, Birleşmiş Milletler ve insani yardım personeli için ek tehditler oluşturuyor" sözlerini kullandı. 

  Gazze'ye yönelik saldırılarını devam ettiren İsrail, Orta Doğu'da yeni bir krizin doğmasın vesile olacak yeni bir hamle yapmıştı. İsrail, Hizbullah’la yaşanan gerilim yüzünden Lübnan’a yönelik saldırı planını onaylanmıştı. Lübnan-İsrail sınırında, Hizbullah ile İsrail ordusu arasında neredeyse her gün çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 8 Ekim’den bu yana Lübnan’da 400'den fazla kişinin ölümüne yol açtı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow