Boğaziçi Üniversitesi Rektörü'nden tweet açıklaması: Ben o tabloyu önce Cumhurbaşkanımıza sundum

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü'nden tweet açıklaması: Ben o tabloyu önce Cumhurbaşkanımıza sundum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne yönelik eleştirileri sonrası attığı tweetin yanlış anlaşıldığını söyleyen Rektör Qrof. Mehmed Özkan bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’ni “yerli ve milli” değerlere dayanmamakla eleştirmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Twitter hesabından 2018 U.S. News and World Report’a göre hazırlanan ve Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye’deki üniversiteler arasında birinci sırada olduğunu gösteren listeyi paylaştı. Eleştirinin üzerine gelen bu paylaşım, Erdoğan’a yanıt olarak yorumlandı.


Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Prof. Özkan “Cumhurbaşkanı’nın eleştirileri ardından paylaşım yapmam sanki bir cevap gibi algılandı. Ben bu tabloyu zaten ilk Cumhurbaşkanı’mıza sundum. Kamuoyuna duyurulmasından sonra da kendi hesabımda başarımızı paylaşmak istedim. Paylaşımım yanlış algılandı” dedi.


Erdoğan'ın eleştirdiği Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörü Prof. Özkan'dan sıralama tweet'i


'190. sırada olmak yetmez'


Rapora göre üniversiteler arasında dünyada 190’ıncı, Türkiye’de birinci sırada olmalarını yeterli bulmayan Özkan, “ABD’de de daha üst sıralarda olmak istiyoruz. Dünyada 190. sırada olmak yetmez. Finansal olarak baktığımızda bizlerle aynı sıralamaya sahip üniversitelerin sahip olduğu bütçelerin 17’de 1 ile bu başarıya ulaştık, daha fazlasını hedefliyoruz” diye konuştu. Başarılı akademisyenlerle daha iyiyi hedeflediklerini belirten Özkan, “Yükseköğretim Kurulu’nun ve ilgili bakanlıkların verdiği imkânları kullanarak daha iyi çalışmalara adım atıyoruz. Hedefimiz dünya sıralamalarında en üst sıralarda olmak” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS