Son Dakika

Bugün Cuma namazı kılınacak mı? Sokağa çıkma yasağında(tam kapanmada) camiler açık mı, serbest mi, yasak var mı? 30 Nisan 2021

A A

30.04.2021 - 09:01 Son Güncelleme:

29 Nisan 2021 tarihinden itibaren başlayan tam kapanmayla birlikte bugün Cuma namazının camilerde kılınıp kılınmayacağı merak edilmeye başladı. Cuma namazı ibadeti için camiye gitmek isteyenler ilgili aramalara başladı. Peki, bugün Cuma namazı kılınacak mı? 30 Nisan 2021 Tam kapanmada camiler açık mı? Sokağa çıkma yasağında camilere gitmek yasak mı? Konuyla ilgili açıklama Diyanet İşleri’nden geldi. İşte Cuma namazıyla ilgili o detay..

Bugün Cuma namazı kılınacak mı? Sokağa çıkma yasağında(tam kapanmada) camiler açık mı, serbest mi, yasak var mı? 30 Nisan 2021

Tam kapanmanın başladığı 29 Nisan itibarıyla 17 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.  Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla birlikte bugün Cuma namazı kılınacak mı sorgulamaları hız kazandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazı kılınacak ve camiler açık mı konuları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Diyanet TV'de konuşan Ali Erbaş, tam kapanma sürecinde camilerin durumu ve cuma namazı hakkında bilgi verdi.

BUGÜN CUMA NAMAZI KILINACAK MI? 30 NİSAN 2021

Bugün camilerin açık olup olmadığı namaz ibadetlerini idrak edecek olanların gündemine geldi. Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı tam kapanma dönemi hakkında açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tam kapanma sürecinde teravih hariç camilerde cemaatle namaz kılınacağını açıkladı.  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet TV ekranlarından canlı yayınlanan “İyilik Vakti” programının konuğu oldu. Başkan Erbaş, 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde uygulanacak tam kapanma sürecinde camilerin açık olacağını belirtti.

DİYANET'TEN TAM KAPANMADA CUMA NAMAZI AÇIKLAMASI

"Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Kapanma günleri bundan önce de oldu. Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınıyor. Şu bir yıldır defalarca sokağa çıkma kısıtlamaları yaşadık. Şimdi 17 gün sürecek bir tam kapanma yaşıyoruz. Ne olur milletimiz, bu fedakarlığı madem yapıyoruz, çok titiz davranalım, dikkat edelim. Mesafeye, tedbirlere, maskeye, mesafeye, temizliğe ve diğer tedbirlere riayet edelim. Bütün kardeşlerimize buradan tavsiye ediyorum, rica ediyorum. Bu hastalıktan bir an önce kurtulalım inşallah."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, tam kapanma süreciyle yeni bir dönemin başladığını belirtti ve camilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu vatandaşların da mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söyledi.