Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul cuma saati 30 Ağustos 2019

Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul cuma saati 30 Ağustos 2019

Bugün cuma namazı saat kaçta? İstanbul cuma saati 30 Ağustos 2019

İl il cuma namazı saatleri 30 Ağustos 2019 Cuma günü ibadet görevini yerine getirecek kişiler tarafından araştırılıyor. Diyanet, namaz vakitleri sayfası üzerinden hangi ilde cuma namazının saat kaçta kılınacağını paylaşmıştı. Peki, Diyanet’in aktardığı verilerde yer alan bilgilere göre bugün cuma namazı ne zaman kılınacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cuma saati ile ilgili tüm bilgiler Diyanet’in illere ait namaz vakitleri sayfasında yerini aldı. Haftanın cuma hutbesinin konusunu vatanın emaneti olarak belirleyen kurum bugün namaza katılacak kişilere hutbede bu konuyu aktaracak. Peki, hangi ilde cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerine göre bazı illerdeki cuma saatleri şöyle;

  • İSTANBUL CUMA SAATİ 13:10
  • ANKARA CUMA SAATİ 12:54
  • İZMİR CUMA SAATİ 13:17
  • ADANA CUMA SAATİ 12:45
  • KONYA CUMA SAATİ 12:56 
  • DİYARBAKIR CUMA SAATİ 12:25
  • TRABZON CUMA SAATİ 12:27

TÜM İLLERİN CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

CUMA NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Diyanet’te yer alan bilgilere göre; Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın.

CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ…