hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bugün kandil mi? 27 Mart 2021 ne kandili?

  Bugün kandil mi 27 Mart 2021 ne kandili
  expand

  Diyanet’in Cuma hutbesinde Berat Kandili ile ilgili bilgileri aktarmasının ardından “bugün kandil mi?” sorusu sorulmaya başlandı. Dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Şaban ayının 14. günü kandil gecesi olarak idrak edilecek. Peki, 27 Mart 2021 ne kandili, bugün kandil mi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İslam alemi için mübarek sayılan günler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takviminde yerini alıyor. Hicri takvime göre Şaban ayının 14. günü idrak edilen Berat Kandili de bu takvimde paylaşılmıştı.

  26 Mart 2021 Cuma günü hutbede Berat Kandili ile ilgili bilgiler verilmesinin ardından “bugün kandil mi?” sorusu akıllara geldi. Peki, kandil ne zaman idrak edilecek?

  BUGÜN KANDİL Mİ, NE KANDİLİ? 27 MART 2021

  Dini günler takvimi 2021 yılı verilerine göre 27 Mart 2021 Cumartesi günü Berat Kandili olarak idrak edilecek. Cuma gününün tamamlanmasının ardından Cumartesi günü ile birlikte Berat Kandili’ne geçilmiş olacak.

  HUTBEDE BERAT KANDİLİ ANLATILDI

  Bu haftaki hutbede kandille ilgili verilen bilgiler şöyle: Hata ve günahlarımızdan tevbe edip, Rabbimizin af ve mağfiretine sığınacağımız dua ve niyaz vakitleridir. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s) bize şu tavsiyede bulunmaktadır: “Şâban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Gündüzünde oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya rahmet nazarı ile bakar ve fecir oluncaya kadar şöyle buyurur: ‘Benden af dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım! Sıkıntıya uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim!..’

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow