hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursluluk sınavı olarak bilinen İOKBS başvuruları başladı!

  Bursluluk sınavı olarak bilinen İOKBS başvuruları başladı
  expand

  2019 bursluluk sınavı başvuruları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Eğitim desteği alabilecek öğrencilerin belirleneceği İOKBS başvuru süreci ile ilgili detaylar MEB tarafından paylaşıldı. Peki, bursluluk sınavına başvurular nereden ve nasıl yapılır?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı İOKBS yani eski adıyla PYBS ile ilgili açıklamayı bekleyen öğrencilere süreci aktardı. Başvuruların başlamasının ardından sınavla ilgili gelişmeler de merak konusu oldu. İşte 2019 İOKBS ile ilgili MEB’ten yapılan açıklama ve başvuru yapmak isteyen kişiler için sürecin tamamı…

  İOKBS BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Bursluluk sınavı için başvuru işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://odsgm.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak.

  5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınav başvuruları 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak.

  Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacak.

  2019 İOKBS KLAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...

  ADAYLARA KAÇ SORU SORULACAK?

  Sınav, 02 Haziran 2019 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

  Sınavda 4’er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BURSLULUK SINAVI BAŞVURULARINDA HANGİ BELGELER İSTENECEK?

  Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi; “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacak.

  Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (engel) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecek.

  Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacak. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacak.

  Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecek. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow