hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? (MEB İOKBS sonuçları)

  Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak (MEB İOKBS sonuçları)
  expand

  İOKBS sınav sonuçları MEB tarafından kısa sürede adayların erişimine açılacak. Bursluluk sınavından elde edilecek olan sonuçlara göre adaylar MEB’ten eğitim desteği almaya hak kazanacaklar. Peki, bursluluk sınavı sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı bursluluk sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihi geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştı. Kurumdan eğitim desteği almaya hak kazanacak öğrencilerin belli olacağı sınav sonuçları için öğrencilerde heyecan dorukta. İşte sonuçların erişime açılacağı o tarih…

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın aktardığı bilgilere göre sonuçlar 22 Temmuz 2019 tarihinde öğrenilebilecek.

  SONUÇLAR NEREDE OLACAK?

  Kurum sınav sonuçlarına ilişkin paylaştığı bilgilerde sonuç sorgulama işlemlerinin http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edileceğini ifade etti.

  ADAYLAR SINAVDA NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır: Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

  Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow