Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakim karşısına çıkıyor

Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakim karşısına çıkıyor

5 Temmuz'da Büyükada'da gözaltına alınarak tutuklanan insan hakları savunucuları 113 gün sonra hakim karşısına çıkıyor. 

Büyükada'daki  toplantıya ilişkin aralarında Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcileri'nin de bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılaması bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ında başlıyor. Davayı çok sayıda yabancı basın mensubu da takip ediyor. 


Büyükada'da 5 Temmuz 2017'de toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınan aralarında Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcileri ile Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Ghravi'nin bulunduğu 11 sanığın yargılaması başlıyor. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak duruşmayı yabancı basın mensupları da takip ediyor. 


Edward Snowden'dan Büyükada'daki hak savunucularına destek


İddianameden


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Büyükada'daki toplantıyı Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç'ın organize ettiği ancak Kılıç'ın Bylock kullandığı iddiasıyla İzmir'de gözaltına alındığı diğer şüphelilerin ise Büyükada'da buluşup toplantıya başladıkları anlatıldı.  İddianamede şüphelilerin CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü kaosa dönüştürmeye çalıştıkları ve yaşanacak karışıklığı da diğer illere ve ilçelere yaymak istediklerinin amaçlandığı iddia edildi. İddianamede Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla, diğer şüpheliler hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlamasıyla 5 yıldan yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.   


İddianamede yer alan şüpheliler; Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun,  Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan,  Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli. 


'Büyükada iddianamesi' kabul edildi


İddianamede Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden Taner Kılıç hakkında Gülen yapılanması ile bağlantılı olarak 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer sanıkların ise 'silahlı terör örgütüne yardım etme' suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor. 


Toplantıda Gezi Parkı olayları benzeri 'ayaklanma olaylarına ne şekilde evrileceğinin tartışıldığı' savunulan iddianamede, sanıkların 'Gezi Parkı eylemleri benzeri toplumsal kaosa dönüşecek hareketlenmeler yaratmak' istedikleri öne sürülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS