hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çalışan anneler için hangi adımlar atılacak? Doğum izni 1 yıla çıksın teklifi...

  KAYNAKCnnturk.com

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de nüfus artış hızının kendini yenileme eşiğinin altına düştüğüne dikkat çekmişti. AK Parti’nin MKYK toplantısında bu başlığa da bir parantez açıldı. AK Partili MKYK üyeleri 4 aylık annelik izninin yetersiz olduğunu, 1 yıllık izin seçeneğinin incelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Peki başka hangi adımlar gündemde, neler yapılması gerekiyor? Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, CNN TÜRK'te değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çalışan anneleri yakından ilgilendiren doğum izni süresi gündemde yer almaya devam ediyor. Konuyla ilgili merak edilenleri CNN Türk canlı yayınında değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Zengin şu ifadeleri kullandı:

  "Aynı zamanda çocuk 1’inci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 4 ay, üçüncü doğumda 6 ay olmak üzere doğum izni bittikten sonra kadınların yarı zamanlı çalışıp tam ücret alma imkanı söz konusu. Özel sektör çalışanları bakımından çocuk ilkokul çağına başlayana kadar yarı zamanlı çalışma imkanı veriliyor. Burada yarı zamanlı çalışmada ücretlerin ve sosyal hakların yarım olduğunu ifade edelim. Memurlar açısından bu hak verildi ancak yönetmelik çıkmadığı için çocuk ilköğretime başlayana kadar kadınların bu izni kullanması için usul ve esasların çıkması bekleniyor.

  Çalışan anneler için hangi adımlar atılacak Doğum izni 1 yıla çıksın teklifi...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KADINLAR NEDEN İŞ HAYATINA GİRMEKTE ZORLANIYOR?

  Burada ilk madde olarak karşımıza çocuk bakımı, yaşlı bakımı, kadınların ev sorunluluğu geliyor. AK Parti MKYK’da konuşulan doğurganlık hızının düşmesidir. Ortalama yaşam süresinin artması nedeniyle gerçekten Türkiye büyük bir tehditle karşı karşıya. Türkiye’nin doğum hızı bu seviyelerde düşmeye devam ederse Türkiye’yi bekleyen Batı’da olduğu gibi yaşlı bir nüfustur."

  ASIL TEHDİT ÖZEL SEKTÖRDE

  Özel sektör iş görüşmelerinde yasal düzenlemeler nedeniyle artık kadınlara işe alırken çocuk doğuracak mısın, doğurmayacak mısın sorusunu sormuyorlar. Doğum izinlerinin yüksek olması nedeniyle özel sektör işverenleri bunu maliyet unsuru olarak görüyor. Hükümet kadın çalışmalarını teşvik ederek, kadına yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları ile bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow