Camiler kapatıldı mı? Diyanet’ten son dakika Corona virüsü açıklaması

Camiler kapatıldı mı? Diyanet’ten son dakika Corona virüsü açıklaması

Camiler kapatıldı mı? Diyanet’ten son dakika Corona virüsü açıklaması

Camiler kapatıldı mı? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Corona virüsü ile ilgili son dakika tedbirleri açıklandı. Peki, mescit ve camiler kapatıldı mı? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından mescit ve camilerle ilgili getirilen son düzenleme…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Corona virüsü salgınına karşı yeni tedbirler kamuoyuyla Paylaşıldı. Peki, camiler kapatıldı mı? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan son kararlar.

Bilindiği üzere Corona virüs salgınına karşı cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınması virüs salgını tehdidi ortadan kalkıncaya kadar durdurulmuştu. Ancak camilerde bireysel olarak namaz kılınabiliyordu. Son alınan kararla Cuma günleri ve kandil gecelerinde cami ve mescitlerin kapatılmasına karar verildi.

SALA DA OKUNMAYACAK

İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama:

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışların ve ortaya çıkacak olumsuzlukların önüne geçmek için Cuma günü ve kandil gecesi cami ve mescitlerin kapalı tutulacağını ve Cuma namazı için sala da okunmayacağını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüsün yayılma riskine karşı daha önce aldığı tedbirlerle ilgili oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için yeni tedbirler alacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı Cuma namazı ile vakit namazlarının cemaatle kılınması hususunda alınan kararla ilgili oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için alınacak yeni tedbirler bildirildi.

Yazıda; İslam’ın ana gayelerinden birinin insanın can güvenliğini sağlamak olduğunu ve İslam hukukunun, zararı önlemek fayda sağlamaktan daha önemlidir, temel ilkesine dikkat çekildi.

Yeni tip koronavirüsle mücadele amacıyla Devletin ve Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetlerinin icrası ile ilgili aldığı tedbirlerin hatırlatıldığı yazıda, “Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur” ifadeleri kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiğinin ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği belirtilerek, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler sona erinceye kadar ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kuran Kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağı ve Cuma namazı için sala okunmayacağı bildirildi.