Çarpıcı İncirlik iddiası: 'Çocuklarını ABD askerlerine sattılar'

Çarpıcı İncirlik iddiası: 'Çocuklarını ABD askerlerine sattılar'

Uzun yıllar sonra para karşılığı babaları tarafından ABD'lilere evlatlık verildiklerini öğrenerek önce birbirlerini ardından da Türkiye'deki kardeşlerini bulan Hatice ve Seçil Berberoğlu, İncirlik'teki benzer vakaları gündeme getirdi. Bölge halkı Türk ailelerin para karşılığı çocuklarını ABD'lilere sattıklarını ve Amerikan askerlerince ülkelerine götürülen çocukların da isimlerinin ve dinlerinin değiştirildiğini anlattı.

Adana'da iki kardeşin küçük yaştayken İncirlik Üssü'nde görevli ABD'li askerlere para karşılığı satıldıkları ortaya çıkmıştı. Hatice Berberoğlu 4 yaşındayken, Seçil Berberoğlu ise 7 aylıkken para karşılığı İncirlik Üssü'nde ABD'li askerler evlatlık verilmiş ve götürüldükleri ABD'de Michelle ve Brittany adlarını almıştı. Önce ABD'de birbirlerini bulan ardından da Türkiye'deki kardeşleri Cumali ve Sebiha Berberoğlu'na kavuşmuştu. Adanalı kardeşler ATV'de Esra Erol'un programında ilk kez birbirleriyle buluşmuştu. Berberoğlu kardeşler, şimdi evlatlık verilen diğer 2 kardeşlerini arıyor.


Vatan Partisi'nden 'İncirlik Üssü kapatılsın' eylemi


Ortaya çıkan bu durum gözleri İncirlik'e çevirdi ve ilçede benzeri başka olayların da yaşanıp yaşanmadığı sorusunu akla getirdi. İncirlik halkı da küçük çocukların para karşılığı ABD'li askerlere evlatlık verildiği iddialarını dile getirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çoğu duyumlarını anlatan İncirlik halkı "ABD'li askerler para karşılığı çok sayıda çocuk satın alıp, ülkelerine götürdü" derken, Mahmut Açar adlı ilçe sakini, "Benim kızımı da istediler, vermedim" dedi.


Perinçek'ten Türkiye'de 50 nükleer bomba var iddiası


'Bakkaldan alır gibi'


Sabah gazetesinde yer verilen haberde; 1953'te kurulan İncirlik Üssü'nde ABD'li askerlerin Türk ailelerinin çocuklarını satın alıp ABD'ye götürdüğü, çocukların adı ve dininin değiştirildiği ileri sürüldü.


40 yıldır İncirlik'te yaşadığını söyleyen Mahmut Açar, "ABD'li askerlerin Türk çocuklarını satın almaları doğrudur. ABD'lilere evlatlık veren çok aile var. Bir tanıdığım hem kızını, hem de oğlunu ABD'lilere verdi. Bir süre önce de öldü. Sanki bakkalda alış veriş yapar gibi çocukları para karşılığında ailelerden istiyorlardı" diye konuştu.


İlber Ortaylı: 18 yaşındaki Türk çocuğu bir ahmaktır


'Benden kızımı istediler'


İncirlik Üssü'nde görevli ABD'li bir kadının evine gelip, o zaman 1.5 yaşında olan kızını eşinden para karşılığı istediğini de anlatan Mahmut Açar, "Eşim bana kızımı satın almaya geldiklerini söyledi. O an beynimden vurulmuşa döndüm. Bir insan yavrusunu nasıl satar? Dünyayı verseler çocuğun satılır mı? Çocuğunu satan insanın deli olması lazım" şeklinde konuştu.


Adana'da genç kız bebeğini 6 bin liraya sattı


'Aileleri araştırıyorlardı'


Uzun yıllar İncirlik Üssü'nün girişinde taksicilik yaptığını söyleyen 65 yaşındaki Ali Aslan da, ABD'li askerlerin Türk ailelerden çocuk satın almalarını çok duyduğunu ifade ederek, "Özellikle yoksul aileleri seçip çocuklarını satın alıyorlardı. İncirlik Üssü'nde çalışan Türkler ya da İncirlik'i iyi bilen ABD'li kadın mahallede kimin maddi durumunun iyi olmadığını araştırıyor ona göre ailelerin yanlarına gidip çocukları alıyorlarmış" dedi.


İsminin yayınlanmasını istemeyen bir vatandaş da, bazı ailelerin çocuklarıyla görüştüğünü söyledi.


ABD askerlerine babaları tarafından para karşılığında evlatlık verilen kardeşlerine yıllar sonra kavuşan Sebiha Berberoğlu, katıldığı TV programında şunları anlatmıştı: "Ben 13, kardeşim Cumali 2 yaşındaydı. Önce Hatice'yi sonra Seçil'i aldılar. Eve Elife Kumak'la birlikte yabancı bir aile geldi. Bize içinde bulgur, simit ve yağ bulunan erzak getirmişlerdi. O gün Hatice'yi alıp gittiler. Annem hiçbir zaman bu olaylara müdahale edemedi. Babama gücümüz yetmezdi. Babam çocuklarını para karşılığında sattı. Kumar ve alkol onun zaaflarıydı. Annem yaşıyor ama babam hayatını kaybetti."


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS