hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ÇHD, KCK ve Odatv davalarına bakacak mahkemeler belli oldu

  ÇHD, KCK ve Odatv davalarına bakacak mahkemeler belli oldu
  expand

  Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Odatv, KCK ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların yargılandığı davalara bakacak mahkemeler belirlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri kaldırıldı. Bunun üzerine yasa gereği ellerindeki dava dosyalarına bakamayacak mahkemeler, dava dosyalarını diğer ağır ceza mahkemelerine göndermeye başladı.

  Bu çerçevede İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, aralarında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava dosyası ile İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bakılan "terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından haklarında dava açılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 22 avukatın yargılandığı dava dosyası, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

  İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 77'si tutuklu 204 sanıklı KCK ana davasının dosyası da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesine iletildi.

  Dava dosyalarını devralan mahkemeler yeni duruşma günleri belirleyerek, yargılamaya başlayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dava dosyalarının dağılımının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirildiği kaydedildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow