ÇHD'den iddianame tepkisi

ÇHD'den iddianame tepkisi

ÇHD'den iddianame tepkisi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, tutuklu avukatlar hakkında hazırlanan iddianameye tepki gösterdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi tarafından, tutuklu avukatlar hakkında hazırlanan iddianame ile ilgili İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan ÇHD üyesi Avukat Güray Dağ, 18 Ocak'ta gözaltına alınıp, 21 Ocak'ta tutuklanan 9 avukatın 6 aydır iddianame beklediğini söyleyerek, "622 sayfalık bir iddianamede söz konusu. Kapsam bu kadar büyük olunca 6 ay boyunca ciddi bir soruşturma yürütüldüğünü, ciddi bulgulara ulaşıldığını düşünebilirsiniz. Ama gerçek böyle değil. İddianameyi incelediğimizde aslında 6 ay önce savcılıkta ifade verirken karşımıza çıkan sorulardan, delil olarak bize sunulan şeylerden farklı bugün hiç bir şey olmadığını gördük. Bu nedenle anlamakta güçlük çekiyoruz. 6 aydır neyi bekledi savcı? İddianameye baktığınızda, 622 sayfa ama bomboş, hiç bir somut dayanağı olayan, soyut suçlamalardan ibaret şeyler" diye konuştu.

ÇHD üyesi Avukat Zeycan Balcı Şimşek de, ÇHD İstanbul Şube'ye yapılan baskın sonrası şubedeki 3 tane yasal derginin delil olarak sunulduğunu söyleyerek, "Yine Ankara'da genel merkezimiz basıldı. Oradan çıkan delillere bakıyorsunuz; hiç bir şey yok. Düşünün ki, 3 tane dergiyi delil olarak gösteriyor ve deniyor ki; 'DHKP-C ÇHD'ye sızmaya çalışmıştır'. Böylesine komik, hukuk dışı bir iddia olamaz" dedi.

Halkın Hukuk Bürosu'ndan Avukat Evrim Deniz Karatana ise, "Halkın Hukuk Bürosu, halkın avukatlığını yaptığı için bugün iktidarın hedefi haline gelmiş durumda" diye konuştu.