hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayı olabilirim

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adayı olabilirim
  expand

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında 2019'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için "Aday olacak mısınız?" sorusuna, "Olabilir, yeri ve zamanı gelince araştırmalar yapılır. Parti içinde bunu konuşuruz ve karar verilir" cevabını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonunda yayımlanan ‘Enine Boyuna’ programında gündeme dair soruları yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

  "Birileri hesabını vermeli"

  BYLOCK TAHLİYELERİ: Bir hatadan dolayı kaç kişi haksız yere içeride bilmiyoruz. Bu, devletin kurumlarının sağlıklı çalışmadığını gösteriyor. Siz bunu yeni mi keşfettiniz? Birileri bunun hesabını vermeli. Masum insan “FETÖ’cü” diye suçlandı; yeri geldi biz suçladık. Bu insanın onuruyla oynadık. Aile huzurunu bozduk. Aradan 17 ay geçti. Neden geç kalındı?

  VAR, BİLİYORUZ: (AK Partililer hakkındaki iddiası) Ben “Şunlar ByLock kullanıyor” demedim. AKP’nin içinde ByLock kullananlar var mı? Evet, var. Bunu elinde belgesi olan kurumların açıklaması lazım. Elinde liste olan kurum, kişilerin isimlerini seçerek değil, listenin tamamını göndermeli. Şu an ByLock kullananlar var, biliyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAŞVURUYU YAPTIK: (KHK) Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Anayasa’ya uygun mudur, hukuka uygun mudur baksınlar, kararlarını versinler. Binali Bey bizim başvurumuza ulaşamıyorsa söylesin, biz kendisine gönderelim.

  "Köprüde askerler linç yapıldı"

  ASKERİN GÜNAHI NE?: (Sivillere af muafiyeti) 15 Temmuz darbe girişimine karşı halk direnme hakkını kullandı. Direnme hakkını kullananlar hiçbir zaman yargılanamaz. Bu onların en temel hakkıdır. Sorun şurada: Köprüde askerler linç edildi. Rütbesiz bir askerin günahı nedir? Hepimiz askerliğin kurallarını biliyoruz. Eğer komutanın emrini tartışmaya açarsanız, askerliğiniz bitmiş demektir. Ben darbe girişiminden sonra Saray’a gittim. Açıkça şunu söyledim: “Bunun soruşturulması lazım, bu doğru değil.”

  AF GETİRİYOR: Bu düzenleme nedir? Cezai sorumsuzluk getiriyorsunuz, af getiriyorsunuz. Bakanlar Kurulu af getiremez. Bu açıklama, o linç girişimine af getiriyor. Bu verilen dokunulmazlık, milletvekilliği dokunulmazlığından daha güçlü. Böyle bir rezalet olabilir mi? Milletvekilleri için 5 sene, bu KHK’ya göre ömür boyu dokunulmazlık. Devlet, şiddeti bir başkasına teslim edemez.

  "Suç duyurusunda bulunacağız"

  MAN ADASI BELGELERİ: Ben belgeleri açıkladım, banka dekontları var mı? Var. Hangisi sahte? Suç duyurusunda bulunacağız. O belgelerin arkasını bırakmayacağız. “Şirket satışı” dedi. Hangi şirketin satışı bu? Hâlâ cevap yok. Ben kimseyi haksız yere suçlamıyorum. Elimdeki belgeyi doğrulatmadan konuşmuyorum. Gitsin, Halk Bankası’nın genel müdürüne sorsun. Bu belgeleri asla yok edemezler. Bu belgeler artık uluslararası bankacılık sisteminin içine girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Adaylık olabilir"

  PARTİDE KARAR VERİLİR: (Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?) Cumhurbaşkanı adaylığı olabilir. Yeri ve zamanı gelince, araştırmalar yapılır, parti içinde bunu konuşuruz ve karar verilir.

  BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR: Demokrasiden yana kim varsa o paydada buluşacağız. Demokrasiden yana olanların en az yüzde 60’ı sağlaması lazım. Partiler arasında ittifak olmaz, kanuna aykırı. İttifak belli bir düşünce çerçevesinde olur. Kim demokrasiyi savunuyorsa koşulsuz destek veririz. Türkiye’ye demokrasiyi kim getirecekse başımın üstünde yeri var.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow