hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP ve MHP'den Cerablus operasyonu açıklaması

  CHP ve MHPden Cerablus operasyonu açıklaması
  expand
  KAYNAKAA

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, hükümetin terör örgütü DAEŞ'le mücadele konusunda geç kaldığını belirterek, "Buradan bir kez daha hükümete açık bir çağrıda bulunuyoruz, sadece Cerablus'ta değil, kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD'le samimi bir mücadeleye davet ediyoruz." dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli de operasyonla ilgili olarak "MHP, Celabrus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir." dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ülkemiz için büyük bir tehdit olan IŞİD terör örgütü ile mücadele etmek hepimizin görevidir. IŞİD'e karşı mücadele veren kahraman askerlerimizin sağ salim ülkemize dönmelerini diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

  Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden, terör örgütü DAEŞ'e yönelik "Fırat Kalkanı Operasyonu"na ilişkin paylaşımda bulundu.

  Kemal Kılıçdaroğlu, "Ülkemiz için büyük bir tehdit olan IŞİD terör örgütü ile mücadele etmek hepimizin görevidir. IŞİD'e karşı mücadele veren kahraman askerlerimizin sağ salim ülkemize dönmelerini diliyorum." ifadesini kullandı.

  MYK toplantısından sonra açıklama

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

  Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, yine şehit haberleriyle kalplerin kanadığını belirtti.

  Bugün de 5 şehit verildiğini anımsatan Böke, şehitlere Allah'tan rahmet, Türk milletine de başsağlığı diledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP olarak bugün yaşanan her şeyi büyük bir endişe ile izlediklerini aktaran Böke, "Sabaha karşı başlayan sınır ötesi harekatta, Suriye'ye giriş yapmış olan askerlerimiz, evlatlarımız sağ salim vatanlarına bir an önce geri dönsün, temennisi içerisindeyiz." dedi.

  Suriye sınırından dumanlar yükseliyor

  Cerablus'a askeri harekat başlatıldı

  Gaziantep'in Karkamış ilçesi boşatılıyor

  Böke, şöyle devam etti: "IŞİD, bölge ve Türkiye için en önemli tehdit unsurlarından biri olmaya devam ediyor. Şunu çok açıkça ortaya koymalıyız, IŞİD bir canavar. Bu canavarla içeride ve dışarıda mücadele konusunda maalesef geç kalındı. Uluslararası hukuk ve BM kararları karşısında IŞİD'le mücadele edilmesi doğrultusunda atılan adımların mutlaka uluslararası toplum ve bölgesel aktörler tarafından desteklenmesi gerekir. Bu örgüt Türkiye'nin başucunda, hemen sınırımızın ötesinde örgütlenmiş, doğrudan halkımıza ve halkımızın akrabalarına kastetmektedir. Biz bu canavar ortaya çıktığı günden beri, bu canavar bölgemize ve evimize musallat olduğundan beri, ilk günden beri, Türkiye'nin bu konuda aktif bir mücadele yürütmesi gerektiğini ifade ettik. Bunun altını çizmeye de devam ediyoruz. Hem içeride hem dışarıda bu tehdidin bertaraf edilmesine yönelik somut önerilerimize açık bir şekilde ortaya koyduk."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen..."

  Aynı mikrofondan yaklaşık 2 yıl önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan sürülmesi için sınırlandıralım, böylece halkımızın akrabalarını koruyalım. Bu hedefin gerçekleşmesiyle askerimizi derhal geri çekeceğimizi de taahhüt edelim." dediğini aktaran Böke, bu cümlelere karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise "Aklınız size kalsın" dediğini kaydetti.

  Ayrıca DAEŞ'le mücadele noktasında ortaya koydukları bütün somut tespitlerin de her zamanki vurdumduymaz yaklaşımla karşılandığını savunan Böke, "O size kalsın denen aklımız eğer birazcık dinlenmiş olsaydı ne Suriye felaketine sürüklenirdik ne Suriye bu felakete sürüklenirdi ne IŞİD Türkiye'de örgütlenirdi ne de biz katledilen canlarımızın arkasından ağlar halde bulmazdık kendimizi." diye konuştu.

  "Öyle ki IŞİD'e 70 ilden katılıma göz yumuluyor."

  İktidarın, DAEŞ'le mücadele etmek yerine, bu canavarın büyümesine göz yuman aktörlerin başında geldiğini ileri süren Selin Sayek Böke, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öyle ki IŞİD'in bir terör örgütü olduğuna dair, IŞİD'in ekonomik faaliyetlerine ilişkin BM'nin aldığı karar dışında Türkiye mevzuatında herhangi bir hüküm yok. Öyle ki siyasi irade, Irak Şam İslam Devleti adıyla kurulan terör örgütünün ismini dahi telaffuz edemiyor. Öyle ki IŞİD'e 70 ilden katılıma göz yumuluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öyle ki Türkiye içindeki IŞİD hücrelerinin sistematik bir takibinden ve takip edilenlerle sistematik bir mücadelen söz etmek maalesef mümkün değil. İstanbul'un göbeğinde IŞİD piknik düzenliyor. Türkiye çapında IŞİD dergi basıyor ve bu dergide farklı sivil toplum kuruluşlarını ve bu kuruluşların mensubu vatandaşlarımızı açıkça hedef gösteriyor. Gazeteciler, akademisyenler, sanatçılar tutuklanırken, IŞİD üyeleri hukuk tarafından serbest bırakılıyor. Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen, Türkiye'de at koşturuyorlar. Sonra biz kendi evlatlarımızı, askerlerimizi Suriye'ye, Suriye girdabına IŞİD'le mücadele girdabına sokmak durumunda kalıyoruz. Ama görün ki biz kendi insanlarımızı, kendi ülkemizin sınırları içerisinde bu örgüte karşı koruyamıyoruz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hükümete mücadele çağrısı...

  Hükümetin halen DAEŞ'e karşı bir topyekün mücadeleyi ortaya koymadığını öne süren Böke, "Buradan bir kez daha hükümete açık bir çağrıda bulunuyoruz; sadece Cerablus'ta değil, kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD'le samimi bir mücadeleye davet ediyoruz." dedi.

  "Keşke biz Suriye konusunda, IŞİD konusunda, FETÖ konusunda haklı çıkmasaydık" diyen Böke, hükümetin IŞİD'le mücadele konusunda kararlıysa bu kez uyarılarını dikkate alması gerektiğini bildirdi.

  CHP'nin Adıyaman'da ve Suruç'ta hazırladığı raporlara atıfta bulunan Böke, bu raporların Ankara Gar patlamasına dair uyarı barındırdığını ileri sürdü.

  Uyarıların dikkate alınmadığı için Ankara Garı'nda onlarca canın verildiğini anlatan Böke, bu patlamanın ardından hazırladıkları raporda ise bu hafta Gaziantep'te yaşanan cani saldırının işaretleri olduğunu, o uyarıların da dinlenmediğini kaydetti.

  Devlet Bahçeli'den açıklama

  MHP Genel Başkanı Bahçeli de Cerablus operasyonuyla ilgili bir açıklama yaptı:

  Bu bölgedeki Türkiye-Suriye sınırının güvenliğinin tam olarak sağlanması, İŞID'in lojistik ve insan kaynakları ikmal yollarının kesilmesi ve sınırımızdan terörist sızmalarının önlenmesi en acil ihtiyaçtır.

  Cerablus ve mücavir alanların İŞID unsurlarından temizlenmesi, Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidinin bertaraf edilmesinde çok önemli bir adım olacaktır.

  Milliyetçi Hareket Partisi, Celabrus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir. Siyasi iradenin kararlı ve tavizsiz tutumunun arkasında milletçe durduğumuzu bu vesileyle açık ve güçlü bir şekilde ifade etmek isterim.

  Yazılı açıklama yapan Bahçeli şunları söyledi:

  İŞID'den arındırılacak bu bölgeye PKK/PYD terör unsurlarının yerleşmesinin önlenmesi, PKK'nın üç kantonunun birleştirilerek sınırımız boyunca bir Kürt koridoru oluşturulmasının önüne geçilmesi de hayati önem taşımaktadır.

  MHP, Celabrus'a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir. Cerablus bölgesinde TSK'nın kontrolünde bir "Güvenli Bölge" oluşturulması üzerinde önemli durulmalı.

  Cerablus ve mücavir alanların İŞID unsurlarından temizlenmesi, Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidinin bertaraf edilmesinde çok önemli bir adım olacaktır. Ancak İŞID'ten arındırılacak bu bölgeye PKK/PYD terör unsurlarının yerleşmesinin önlenmesi, PKK'nın üç kantonunun birleştirilerek sınırımız boyunca bir Kürt koridoru oluşturulmasının önüne geçilmesi de hayati önem taşımaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow