CHP, Yargıtay ve Danıştay tasarısını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak mı?

CHP, Yargıtay ve Danıştay tasarısını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak mı?

CHP, Yargıtay ve Danıştay tasarısını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak mı?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yargıtay ve Danıştay'a ilişkin tasarıyı desteklemelerinin mümkün olmadığını söyledi. Özel tasarıyı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyıp taşımayacaklarına ilişkin de "Gereği yapılacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özel, CHP'nin basına kapalı grup toplantısından ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı ile ilgili milletvekillerinin söz aldığını, çok sayıda görüş dile getirildiğini belirten Özel, CHP'nin kişilerle, birtakım gruplarla, yapılarla, cemaatlerle, inanç gruplarıyla veya siyasi görüşlerine göre, öbekleşmiş gruplarla ilgili olmadığını ifade etti.

Bekir Bozdağ izin verirse yargılanacaklar

"Cebine 276'yı koyan yeni bir HSYK, Yargıtay, Danıştay listesi çıkarır"

CHP'nin, sistemi ve hukukun üstünlüğünü savunduğunu vurgulayan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bunun önü açılırsa, bundan sonra her seçimi kazanan, 276 milletvekilini cebine koyanın aynı zamanda diğer cebinden de yeni bir HSYK, yeni bir Yargıtay, Danıştay listesi çıkaracağı açıktır. Kimsenin,Türkiye'ye bunu yapmaya hakkı yok. CHP, eğer Yargıtay ve Danıştayda birtakım yapılanmalar içinde olmuş, geçmişteki davalarda haksızlıklar, hukuksuzluklar yapmış, görevini ihmal etmiş, sahte delilleri kabul etmiş, delillerin sahteliği iddialarını incelememiş, bilirkişi raporlarını görmezden gelmiş birtakım kişiler varsa, bu tip Meclis'te sayılarla oynama, yeniden atama gibi işler yapmak yerine, etkin bir disiplin süreci başlatılması ve onun ardından bu tip dünya görüşüyle, siyasi görüşüyle, vicdan terazisinin ayarını kaçırmış olanlardan bu şekilde kurtulunması gerektiğini düşünüyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yargıtay ve Danıştay'da silbaştan düzen geliyor

"CHP, Genel Kurul'da katı ve kararlı muhalefet edecek"

Özgür Özel, "Aksi takdirde bugün Meclis'teki parmak çoğunluğuyla hakimleri, savcıları ve belli görevlere gelmiş yüksek yargı mensuplarını bertaraf edip, yerine yandaşları atamayla ilgili çabayla, hukukun zaten AKP döneminde aldığı ağır yara ile adalete güvenin düşüşünün yanında, bundan sonra milletvekili listesi hazırlanırken, seçimi kazanırsam benim hakimler, savcılar listem nedir diye bakan bir anlayışın olacağını düşünüyoruz. Buna karşın etkin şekilde muhalefet etmeye devam edeceğiz. Yasa tasarısını Genel Kurul'da desteklememiz mümkün değil. Hukukçu arkadaşlarımız ağırlıklı olarak teknik yönü yüksek, dünya örneklerinden ve Türkiye gerçeklerinden hareket eden itirazlarımızı dile getirecekler. Bu konuda Meclis Genel Kurulu aşamasında CHP'nin etkin, katı ve kararlı muhalefetiyle karşılaşılacaktır. Kapalı gruptan çıkan karar bu yöndedir" ifadesini kullandı.

Demirtaş'tan Danıştay ve Yargıtay düzenlemesine eleştiri

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP, Anayasa Mahkemesi'ne götürecek mi?

Özel, düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götürüp götürmeyeceklerinin sorulması üzerine, hukukun üstünlüğü, hukuka uygunluk ilkeleri çerçevesinde inceleyip, anayasaya aykırılık olması halinde partinin yetkili kurallarının kararı doğrultusunda gereğinin yapılacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB ile ilgili referandum sözlerine yönelik de Özgür Özel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, devlet politikası olarak yıllardır sürdürdüğü AB'ye tam üyelik hedefi bulunduğunu anımsattı. Özel, "İktidarınızın ilk yıllarında AB'ye girdik diye vatandaşta algı yerleştirip, Kızılay'da devletin parasıyla, gündüz gözü havai fişekleri atarken, vatandaşlara mı sordunuz? Türkiye'nin AB hedefi vardır, bu hedefin sürdürülmesi gerekir. Bu hedefin terk edilmesi, birilerinin Türkiye'de kontrolü ne kadar kaybettiğinin göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber