hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'de kılıçlar çekildi, işler karıştı!..

  CHPde kılıçlar çekildi, işler karıştı..
  expand

  CHP'de tüzük krizi aşıldı derken bu kez de Önder Sav ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında kılıçlar çekildi. Kılıçdaroğlu, partinin yeni yönetim kademesini belirledi, Genel Sekreter Önder Sav ile Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay Merkez Yürütme Kurulu'na giremedi. Bu gelişmeye Sav cephesinden sert bir açıklama geldi, "CHP Genel Başkanı disiplin suçu işlemiştir. Hukuku bilmeyenlere hukuku bildirmek bizim görevimizdir" dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı yeni düzenlemeye göre partinin yeni Genel Sekreteri Süheyl Batum oldu.

  Gürsel Tekin de örgütlenme ve örgüt yönetimlerinden sorumlu oldu. 27-28 Kasım'da da olağanüstü kurultayın toplanması bekleniyor.

  Yeni liste ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gitti.

  Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisi'nin il, ilçe ve belde başkanları ile partililere yönelik bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu mesajında, "CHP tüzüğünün gereğini yerine getirdik, görev dağılımı yaptık" dedi.

  Kılıçdaroğlu, mesajında halka güvendiklerini, inandıklarını ve hizmet etmek istediklerini vurgulayarak, "Hiç kimse bir partinin içinde korku kanalları, korku koridorları yaratmamalı. Buna izin vermeyeceğiz. Herkes özgürce düşüncesini söyleyecek" ifadesine yer verdi.

  Türkiye'ye ve CHP'ye demokrasi getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Tüzük kurultayını da söz verdim. Yeni bir tüzük için söz verdim. Türkiye'ye demokrasiyi getiren Cumhuriyet Halk Partisi, partiye demokrasiyi getirecektir. Var olan tüzükteki bütün eksiklikleri gidereceğiz. Öyle blok liste değil, çarşaf liste getireceğiz. Öyle başkanlık divanının önünde Genel Başkan değişsin diye insanlar gelip imza atsınlar.

  Bunu da kaldıracağız. Yok böyle bir şey. İnsanın hakkına, düşüncesine, özgürlüğüne, özgürce düşüncesini dile getirmesine, özgürce yazmasına hep olanak vereceğiz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olarak herkesten, hepinizden, her partilinin ve yurtseverin CHP'deki korku duvarlarından sonra Türkiye'deki korku imparatorluğunu yıkmak için el ele vermesini, omuz omuza çalışmasını istiyorum. Çünkü size güveniyorum. Tek güvencemin örgütüm olduğunu biliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

  Yeni MYK yarın

  Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen yeni MYK'nın, yarın saat 11.00'da toplanacağı bildirildi.

  Kılıçdaroğlu tarafından yeni MYK'da Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü olarak görevlendirilen Süheyl Batum, parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, MYK'nın yarın saat 11.00'de Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacağını söyledi.

  Batum, kendilerine destek için parti genel merkezi önüne gelen partililere desteklerinden dolayı teşekkür ederek, bu desteklerini sürdürmelerini istedi.

  Yeni yönetim listesi şöyle:

  GÜRSEL TEKİN: ÖRGÜTLENME VE ÖRGÜT YÖNETİMLERİ
  HURŞİT GÜNEŞ: İDARİ VE MALİ İŞLER
  MESUT DEĞER: SEÇİM VE HUKUK İŞLERİ
  İSA GÖK: TANITIM, BASIN VE PROPAGANDA
  ALAATTİN YÜKSEL: YEREL YÖNETİMLER
  İZZET ÇETİN: MESLEK KURULUŞLARI, SENDİKALAR VE STK’LAR
  OĞUZ OYAN: DIŞ İLİŞKİLER VE YURT DIŞI ÖRGÜTLENMELER
  DİDEM ENGİN: KADIN ÖRGÜTLENMESİ VE KADIN KOLLARI
  M.ZEKİ GÜNDÜZ: GENÇLİK ÖRGÜTLENMESİ VE GENÇLİK KOLLARI
  UMUT ORAN: EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA
  MEHMET ALİ ÖZPOLAT: HALKLA İLİŞKİLER
  SENCER AYATA: AR-GE BYK PLATFORMU
  MELDA ONUR: PARTİ İÇİ EĞİTİM
  SÜHEYL BATUM: GENEL SEKRETER

  FOTOĞRAFLARLA YENİ YÖNETİM İÇİN TIKLAYIN...

  27-28 Kasım'da kurultay var

  CHP'li Hakkı Suhay Okay da gelişmelerin ardından kameraların karşısına geçti, Parti Meclisi'nde 59 üyenin kabul, 2 çekimser, 2 red oyu ile 27-28 Kasım'da olağanüstü kurultay yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

  Okay, "CHP'nin 22-23 Mayıs'ta seçilen PM ve buradan çıkan MYK üyelerinin görevi kurultaya kadar devam etmektedir. Eğer seçimli bir kurultay olmazsa , bu görev öbür kurultaya kadar devam eder. Şu an meşru MYK, PM'de seçilen listedir" diye konuştu.

  Okay, Kılıçdaroğlu'nun 28 Ekim 2010 tarihli yazısında PM'yi toplantıya çağırdığını, Kılıçdaroğlu'nun katılmaması üzerine de PM'nin kendisi başkanlığında
  toplandığını söyledi.

  Üyelerin bir kısmının tüzük kurultayı yapılması yönünde 57 üyenin imzası ile gündeme ek madde eklettiklerini, 59 üyenin kabul, 2 çekimser, 2 red oyu ile
  olağanüstü kurultayın 27-28 Kasımda saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

  Önder Sav'dan sert açıklama: "CHP kimsenin babasının malı değildir"

  CHP'li Önder Sav, "CHP kimsenin babasının malı değildir. CHP Genel Başkanı disiplin suçu işlemiştir. Hukuku bilmeyenlere hukuku bildirmek bizim görevimizdir" dedi.

  Sav, Parti Meclisi'nin yapıldığı toplantı salonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinde sekiz kat aşağıya inerek Parti Meclisi'ni yönetmekten imtina ettiğini belirten Sav, "Kendisi Parti Meclisi'ni yönetmezse Parti Meclisi'nin toplanamayacağını sanmıştır. 81 kişilik Parti Meclisi 61 kişiyle toplanmıştır. Gündemine sahip çıkmıştır. Genel Başkan Yardımcısı toplantıyı idare etmiştir" dedi.

  Parti Meclisi'nin olağanüstü ve önemli bir konuyla toplandığını ifade eden Sav, şunları kaydetti: "Bir tek maddenin görüşülmesi için toplandı. Parti Meclisi, o maddenin görüşülmesinden imtina edip, bu Parti Meclisi'nin yok saydığı, gündemden çıkardığı bir konuda, 'ben bu yetkileri kullanırım. Merkez Yönetim Kurulu'nu da ilan ederim' mantığı, başka partilerde yürüyebilir ancak CHP'de yürümez. CHP şimdiye kadar yaşamadığı bir Genel Başkan tasallutu ile yürütülüyor. Bu Genel Başkan tasallutunu CHP Parti Meclisi ile görevi devam eden MYK ile örgütleriyle, meclis grubuyla püskürtecektir.

  CHP kimsenin babasının malı değildir. 'Ben istediğim kuralı kafama göre uygularım' mantığına teslim olacak bir parti değildir. Bugün Parti Meclisi böyle bir kuralsızlığa direnmiştir. Kuralsızlığı Parti Meclisi'nin kuralları içerisinde tedavi etmiştir. Bundan sonra Genel Başkan'ın bu sorumsuz, hukuk tanımaz, aşiret devletlerinde olacak anlayışının sürüp sürmeyeceğini hep beraber görüyoruz. Ama, hukuku bilmeyenlere hukuku bildirmek de bizim görevimizdir. Genel Başkan bu davranışıyla CHP Tüzüğü'nün disiplin hükümlerini de ihlal etmiş olmaktadır."

  Sav, bir gazetecinin "Disiplin Kurulu'na mı sevk edilecek?" sorusuna, "Disiplin Kurulu'na sevk edilecek, demiyorum. Disiplin suçu işlemiştir, diyorum" yanıtını verdi.

  "Tüzük Kurultayı CHP'deki krizi çözer mi?" şeklindeki soru üzerine de Sav, "CHP çok krizler atlatmış bir partidir. Bu krizler CHP'ye hafif gelir. Bunu da çok kolay rahatlıkla atlatır. Eğer elimizde bu Parti Meclisi'nin seçimli kurultay yapma imkanı olsa biz gündeme onu da alırdık. Maalesef olağanüstü kurultaylarda, seçim isteme yetkisi sadece Genel Başkan'a ait oluyor" dedi.

  Sav, bir gazetecinin, "Eğer Genel Başkan 'Ben seçimli kurultaya gidiyorum' derse ne yaparsınız?" sorusu üzerine de "Çok memnun oluruz. Biz öyle bir karar alamıyoruz, keşke alabilsek ve seçimli bir kurultaya gidebilsek" diye konuştu.

  Okay: Birlikte çalışma imkanı kalmadı"

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni Merkez Yönetim Kurulunda (MYK) yer almayan Hakkı Suha Okay, son gelişmelerin ardından gelinen noktada artık birlikte çalışmanın imkanı olmadığını söyledi.

  Okay, gazetecilerle yaptığı sohbette, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının yeni tüzüğün uygulanmasına ilişkin yazısının gereğinin Parti Meclisi'nde alınan kararla yapılması gerektiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

  Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun çağrısını kendisinin yaptığı Parti Meclisi'ne katılmadığını dile getiren Okay, gelinen noktada seçimli bir kurultayın zorunlu olduğunu söyledi.

  "Korku imparatorluğu"ndan bahsedildiğini kaydeden Okay, "Bu, 5 ayda mı oldu? 5 ay önce Önder Sav ile bir kader birlikteliği yapılmadı mı? Bu söylenenler çok büyük haksızlık" dedi.

  Seçimli kurultay çağrısını Genel Başkanın yapabileceğini, Parti Meclisi'nin bu yönde karar alabileceğini ya da delege imzasıyla kurultaya gidilebileceğini belirten Okay, çözümsüzlüğün adli yargıya da intikal edebileceğini sözlerine ekledi.

  --------------------------------------
  TÜZÜK KRİZİNDE SÜREÇ...

  Sürpriz destek, sürpriz restleşmeye dönüştü. Uzlaştılar derken, karşılıklı kılıçları çektiler.

  "Güçlü genel başkanlık içeren tüzüğü uygulayacağım" diyen Kemal Kılıçdaroğlu ile "Tüzük uygulanmasın" diyen Genel Sekreter Önder Sav karşı karşıya.

  Lider "Parti meclisi toplanmayacak" dedi, Genel Sekreter kendine yakın üyelerle o toplantıyı yapmaya kalktı.

  Üstelik Sav ve ekibi bu ay kurultay istedi; hem de tüzük kurultayı.

  Genel Sekreter Önder Sav, güçlü genel başkanlık sınırlı yetkili genel sekreterlik öngören tüzüğün uygulanmasına karşı çıktı.

  Ama lider Kemal Kılıçdaroğlu o tüzüğü uygulamak için parti meclisini toplantıya çağırdı. Çağırdı ama, son dakikaya kadar kapalı kapılar ardında görüşmeler yapıldı.

  En son bu açıklamayı yapan genel sekreter dün gece lideriyle görüştü. CHP kulislerine dün gece yansıyan bilgi "uzlaştıklarıydı". Güne bu bilgi ile başlandı.

  Gözler de 14.30'da başlayacağı duyurulan parti meclisine çevrildi, ama CHP genel merkezindeki hareketlilik öğle saatlerinde başladı.

  O saatlerde Genel Sekreter Önder Sav kendisine yakın parti meclisi üyelerini genel merkeze 14. kattaki özel çalışma ofisine çağırdı ve onlardan tüzük kurultayı için tek tek imza almaya başladı.

  İddialara göre, Kemal Kılıçdaroğlu "uzlaşma" çıktı denilen dün geceki görüşmede, Sav'a kimleri genel başkan yardımcılığına seçeceğini söylememişti. Listeyi göstermemişti.

  14. katta Sav imza toplarken, lider Kemal Kılıçdaroğlu 12. kattaki makamındaydı ve genel merkezden haber merkezlerine son dakika bilgisi ulaştı: "Parti meclisi toplantısı iptal edilmiştir, genel başkan toplantıya katılmamıştır"

  Oysa tam da bu saatlerde Önder Sav ve kendisine yakın olan 59 üye parti meclisi salonuna indi. 80 kişilik parti meclisinde, bu 59 üye topladıkları imzalarla 27 - 28 Kasım'da kurultay yapılmasını istedi.  UZMAN YORUMLARI....

  Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Bilal Çetin:
  "Önder Sav ve ekibi kukla genel başkan olsun istediler. Parti işlerine pek karışmasın istediler. Bu tüzük sıkıntısı ortaya çıkınca da bu çatışma su yüzüne çıktı. Aslında bu yaşananlar sürpriz olmadı. Kavganın asıl nedeni asıl anlaşmazlık örgüt işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı kim olacak noktasında. Kılıçdaroğlu bu göreve Gürsel Tekin'in gelmesini isteyince sorun da gün yüzüne çıktı. Nihai hesaplaşma kurultayda görülecek. Kılıçdaroğlu, Sav kadar güçlü görünmeyebilir ama Sav'ın asıl mücadelesi bir yandan da Baykal ve ekibiyle de. Eğer Önder Sav ve ekibi başkanla çatışmayı şiddetlendirirse o zaman başka bir denge oluşabilir. O zaman onlar Baykal ve ekibinin desteğini alır gibi geliyor. "

  Milliyet gazetesi yazarı Taha Akyol:
  "Genel başkan bir karar vermiştir. Atamaları yapmıştır. Ama sayın Hakkı Süha Okay "bunlar yasa dışıdır, yeni seçilen MYK olmaz, eski MYK geçerlidir" diyor. Bu böyle olmaz. Hukuken öbürünü gayri meşru ilan etmek ilk defa oluyor. CHP'de savaş başlamıştır. Önder Sav ve ekibi büyük ihtimalle dava açar.

  Başsavcının yaptığı uyarıyı dikkat alırsak, (kurultaya gerek yok) mevcut tüzük bundan sonra CHP'nin iç anayası ise bunu uygulayan Kılıçdaroğlu haklıdır. Yetkilidir. Başsavcının dediği doğru değilse Hakkı Süha Okay'ın dedikleri doğrudur. Sayın Kılıçdaroğlu şimdiye kadar parti içindeki dengelerle oynamak istemedi, uzlaşmak istedi.Ama artık bunun mümkün olmadığını gördü. Partinin hakimiyetini götürmek isteyen bir ekip var parti içinde. Kılıçdaroğlu masaya yumruğunu vurdu, radikal adımı attı diye düşünüyorum."

  CNN TÜRK Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan:
  "Şu anda iki tane başkanlık divanı var. Hukuki açıdan bunu kim çözecek, bu mahkemeye gider. PM bugün toplandı, kurultay kararı aldı. Genel başkan bu işin içinde yok. Bu da mahkemelik gözüküyor."
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow