hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'de Soma çatlağı

  CHPde Soma çatlağı
  expand

  Şişli sınırlarından çıkarılarak Sarıyer'e bağlanan Maslak ve çevresi ile ilgili hazırlanan uygulama İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden AK Parti ve CHP gruplarının onayı ile geçerken, CHP'li üyeler Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, plana ret oyu verdiler. Plan 301 madencinin hayatını kaybettiği madenin sahibi Soma Holding'e ait binayı da kapsiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'li üye Hüseyin Sağ, oylama öncesi şunları söyledi: "Bu plazaların en önemlisi Soma Holding'in binası olan Spine Towers olduğunu bilmiyor musunuz? Eminim Soma Holding'in binasının  olduğu bir plan değişikliğine oy vermezsiniz. Tüm plazaları bir tarafı bırakın Soma Holding'in Spine Towers binası var burada. Şirketin sahibi rant uğruna  301 kişinin ölümüne sebep oldu" dedi.

  Elde kalan 52 ton portakalı satın aldı

  Soma Holding binasının olduğu plan ahlı bir plandır

  Sağ,  Spine Towers'la ilgili suç duyurusunda bulunduğunu da hatırlatarak, "Bu plan ahlı bir plan değişikliğidir. Bu ah herkesi yakar, 301 şehidin, çocuklarının, anne ve babalarının ahı, kanı var" dedi. Meclis üyelerine seslenen Sağ, "Lütfen bu plan değişikliğine ‘hayır' diyelim. 301 kişinin şehit olduğu bir madenin sahibi olduğu gökdelenin içinde olduğu plana ‘evet' demeyin, bırakın leke kalsın" şeklinde konuştu.

  Bir yerde suç işlediyse başka alanlarda cezalandırmak mı lazım?

  Sağ'ın itirazlarından sonra söz alan AK Partili Ömer Lütfi Arı, planın ajite edilmek istendiğini belirterek, şunları söyledi:

  "Uygulama bölge planını ajite etmek anlamına gelen,  gündemde olan bir iki konu üzerinden tartışarak bir şeyler söylemek çok yanlış. Eğer bir kişi bir yerde suç işlediyse bu suçtan dolayı başka alanlardan sıkıştırıp cezalandırmamız mı lazım? Burada imar planı konuşuluyor. Planlama açısından anlam ifade etmeyen konuları, kamuoyu oluşturmak için ifade edilmesini doğru bulmadığını ifade ediyorum."Maslak bölgesinin plansız bırakılamayacağını savunan CHP grubu, hazırlanan üst ölçekli plana "ayrıcalıklı parseller yaratma amacı güttüğü" gerekçesiyle ret oyu vermişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  200 bin doğalgaz abonesine müjde!

  Grup uygulama planına,  çekincelerinin düzeltilmesi  halinde plana olumlu oy vereceklerini belirtmişti.   "Kat ve emsal oranlarının düşürülmesi,  yol genişliklerinin arttırılması, bodrum katlarının emsale dahil edilmesi, her 30 metrekarelik alan için en az 1 adet otopark " gibi değişiklikler yapılınca  plan, AK Parti ve CHP'nin oyları ile kabul edildi. CHP'li üyeler  Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam ret oyu verdiler.

   CHP İBB Grup Sözcüsü Tonguç Çoban ise, Sağ ve Sağlam tutumlarıyla ilgili olarak,  "Arkadaşlarımızın kişisel görüşleridir, CHP grubunun kararı komisyon görüşü doğrultusundadır" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow