CHP'li Aykut Erdoğdu'dan Darbe Komisyonunun sonlanmasına tepki

CHP'li Aykut Erdoğdu'dan Darbe Komisyonunun sonlanmasına tepki

Darbe girişimini araştıran Meclis Komisyonu çalışmalarını tamamladı. CHP'den itiraz var. Komisyonun üyesi Aykut Erdoğdu, "Bylock" kullandığı iddia edilen 120 milletvekiline işaret etti: "Anayasa değişikliği oylamasında terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili de oy kullanabilir. Komisyonun bunu açığa çıkarması gerekiyordu."

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Aykut Erdoğdu, darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılmamasını eleştirerek, "Bu Meclis rejim değişikliği ile sonuçlanacak bir anayasa değişikliğini oylamak üzere. Eğer şayialar doğruysa, 120 milletvekili Bylock kullanmak ve çeşitli vesilelerle bu darbenin içerisindeyse, önümüzdeki anayasa değişikliğinde terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili oy kullanabilir. İşte darbe komisyonu bunu açığa çıkarması gerekiyordu" dedi.


Darbe komisyonu çalışmalarını tamamladı


TBMM 15 Temmuz ve FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, komisyonun çalışmalarını bitirmesini eleştirdi.


'Terörist olduğu iddia edilen 120 vekil oy kullanabilir'


CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmadığını dile getirerek, şunları söyledi:


Orgeneral Hulusi Akar'a darbe girişimiyle ilgili 10 soru


 


"Bu darbenin siyasi ayağının ortaya çıkartılması gerekiyordu. Bu Meclis rejim değişikliği ile sonuçlanacak bir anayasa değişikliğini oylamak üzere. Eğer şayialar doğruysa, 120 milletvekili Bylock kullanmak ve çeşitli vesilelerle bu darbenin içerisindeyse, önümüzdeki anayasa değişikliğinde terörist olduğu iddia edilen 120 milletvekili oy kullanabilir. İşte Darbe Komisyonu'nun bunu açığa çıkarması gerekiyordu. Bu da olmadı. Bizim bu Adil Öksüz meselesini aydınlatmamız gerekiyordu. Acaba Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakim ve savcılara bir talimat gitti mi, deliller nasıl yok edildi? 15 Temmuz darbe girişimi karanlıkta bırakılmış bir darbe girişimidir. Ne yazık ki komisyonun eli kolu çoğunluk partisi tarafından kırıldı."


Sezgin Tanrıkulu: 'Olay yeri inceleme komisyonuna dönüştü'


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, Komisyonun çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:


"Komisyon Başkanı kendi inisiyatifiyle bize gönderdiği bir yazıyla komisyon çalışmalarının sonlandığını ifade etti ve biraz önce de kendisi tek başına görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan görüşler kendi görüşleridir. Araştırma komisyonu olmaktan da çıktı, zaten soruşturma komisyonu değildi, olay yeri inceleme komisyonuna dönüştü. Bu darbe komisyonu görevini yapmamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin engellemeleriyle karşılaşmıştır. Bu yapılanmanın ve bu girişimin siyasi ayağı ortaya çıkmamıştır. Dahası Meclis'teki, parlamentodaki ayağı ortaya çıkmamıştır. Milletvekilleriyle ilgili ayağı ortaya çıkmamıştır hatta bakanlarla ilgili olan iddialar da ortaya çıkmamıştır yani siyasi ayağı aydınlanmamıştır. Darbe ile ilgili o saat dilimi aydınlatılamamıştır"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS