hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'li Sezgin Tanrıkulu: 'Faili mechul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım'

  CHPli Sezgin Tanrıkulu: Faili mechul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım
  expand
  KAYNAK DHA

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM'deki anayasa değişikliği oylaması sırasında yaşanan kavgayla ilgili, "Dün inanın parlamentoda faili meçhul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mecliste dün gece yaşanan kavgayı ve gerilimi anlattı, "Dün inanın parlamentoda faili meçhul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım. Böyle bir ortam var Meclis içerisinde. Faili meçhul bir şekilde bir kavganın kurbanı olabilirdik" dedi.

  Meclis'te 'Kürsüyü kim kırdı' tartışması

  'Kendi çizdikleri alan dışında muhalefet tarzı istemiyorlar'

  Diyarbakır'a gelen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Doğan Haber Ajansı (DHA) Diyarbakır Bürosunu ziyaret etti. Burada konuşan CHP'li Tanrıkulu normal bir anayasa değişikliği değil, bir rejim değişikliğinin hedeflendiğini belirterek şunları söyledi:

  Darp edilen Kaplan'dan AKP açıklaması

  "Dolayısıyla bu anayasa değişikliğini hiç bir şey olmamış gibi kimse beklemesin. Tabii ki tartışma olacak, tabii ki muhalafet bunu kullanacak. Bunlardan birisi de sonuçta kürsü işgalidir, kürsüde bulunmaktır. Dünanın bütün parlamentolarında muhalefet zaman zaman kullanır. Dünyanın bütün parlamentolarında da iktidar hoş görülü olur muhalefete karşı. Yani bir iki saat, 5- 10 dakika neyse sonuçta bu işgal biter. Ama bununla bir kamuoyu oluşturulur. Fakat AKP parlamentoda kendi takvimi dışında, kendi çizdikleri alan dışında başka bir muhalefet tarzı istemiyor. Mesele burdan kaynaklı. Yoksa gecenin saat dördünde parlamentoda görüşme olmaz. 4 madde geçmiş, 5'inci maddeyi bugüne bırakırsınız bugün devam edersiniz. Ama dün saldırıya uğrayan CHP grubu olmuştur."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'li vekil Fatma Kaplan, oylama sırasında darp edildi

  'Faili meçhul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım'

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dün gece TBMM'de yaşanan kavgayı anlatırken şöyle konuştu:

  "Diyarbakır'da 25 yıl avukatlık yaptım. 80-90'lı yıllarda, birçok faili meçhul cinayet oldu. Kendimiz faili meçhul cinayetlerin hedefi olduk, kurtulduk ama dün inanın parlamentoda faili mechul cinayete kurban giderim kaygısı yaşadım. Böyle bir ortam var, Meclis içerisinde faili meçhul bir şekilde bir kavganın kurbanı olabilirdik. Milletvekili gerçekten o ortamın içerisinde kalp krizi geçirebilirdi. Sonuçta milletvekili 18 yaşındaki bir delikanlı değil, değişik sağlık problemi içerisinde olan insanlar. Dolayısıyla Adalet Kalkınma Partisi'ni daha hoş görülü olmaya, daha tahammülü olmaya çağırıyorum. Onların takvimine uymak zorunda değiliz. Yani bu yeni anayasa değişikliği 2019'da yürürlüğe girecek. Bırakın 5 gün değil 15 gün sürsün, daha fazla tartışsın. Yurttaşlarımız, Anayasa değişikliğiyle neyin hedeflendiğini öğrensinler, ona göre kararlarını versinler bir referandum olacaksa. Ama şunu bir milletvekili olarak büyük bir üzüntüyle ifade etmek zorundayım. Parlamentoda milletvekilleri kendi özgür fikirlerini ortaya çıkarabilecek bir olgunlukta değillerse, ergen çocuklar gibi kullandığı oyun rengini ortaya koyuyorlarsa, bu demokrasimiz adına, demokrasi derinliği adına büyük bir ayıptır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow