Son Dakika

CHP'li Tanal iptal davası açtı: AK Partililer hakim savcı olarak alındı

A A

28.04.2017 - 12:36 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

CHP'li Mahmut Tanal, "AK Parti üyelerinin göz göre göre hâkim-savcı adayı olarak alındığını" açıklayarak, Adalet Bakanlığı'nca duyurulan 900 yeni hakim ve savcı alınmasının, Anayasaya aykırı gerçekleştiğini ileri sürdü ve 11'inci İdare Mehkemesi'ne başvuruda bulundu.

CHP'li Tanal iptal davası açtı: AK Partililer hakim savcı olarak alındı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Adalet Bakanlığı'nın hakim ve savcı alım işleminin iptali için Ankara 11'inci İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Adalet Bakanlığı'nın, Anayasa'nın 70'inci maddesine aykırı hareket ettiğini savunan Tanal, son atamalarla yargının siyasallaştığını ve artık bağımsızlığını da kaybedebileceğini ileri sürdü. 

CHP’li Tanrıkulu: Yüksek yargı başkanları istifa etmeli ya da görevden alınmalı

CHP'li Tanal'ın konuya ilişkin yazılı açıklamasına göre, pazartesi günü Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan sonuçlarla 900 hakim adayının alındığının duyurulmasının ardından alımların iptali talebiyle Ankara 11. İdare Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulunuldu. CHP'li Tanal, hakim ve savcı alımlarının iptali için açtığı davaya ilişkin şunları kaydetti: 

"Mühürsüz referandumda yargı artık hem bağımsız hem de tarafsız olacak diye halkı kandıranlar daha iki hafta geçmeden parti içinden hâkim ve savcı atamaya başladılar. Ancak Anayasanın 70. maddesi kamuya alımlarda görevin getirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrımın gözetilemeyeceğini açıkça düzenlenmiştir.

HSYK Başkanvekili: "Yargıya güven yüzde 30'lara düştü"

'AK Parti üyeleri hakim ve savcı olarak alındı'

AK Parti Türkiye'sinde görevin gerektiği kriterler, AK Parti üyesi olmak olarak güncellenmiş olacak ki; bakanlık bu kadar AK Parti'liyi göz göre göre hâkim-savcı adayı olarak aldığını açıkladı.

Ayrıca Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Devlet Memurları kanunu açıktır; bir hâkimin veya devlet memurunun bırakın siyasi partiye üye olmasını herhangi bir siyasi partiyi över nitelikte açıklamalar yapmasını dahi yasaklamış ve meslekten çekilme hali saymıştır.

Adalet Bakanlığı, 2 bin 750 hakim ve savcı alacak

'Mülakattan 1 ay önce AK Parti ilçe yöneticiliğinden istifa etmiş'

Bütün bu kanun maddeleri ortadayken; Mülakattan 1 ay önce AK Parti İlçe yöneticiliğinden istifa etmiş adayın bağımsız ve tarafsız olduğunu, siyasi parti üyesi olmadığını nasıl iddia edebilirsiniz? Ya da bulunduğu ilin vergi rekortmeni AK Parti'li Kadın Kolları Başkanının zorunlu görevle taşrada hâkimlik yapmak için bu sınava girdiğini nasıl iddia edersiniz? Bu insanlar bilerek bu makamlara yerleştiriliyorlar. Yakın zamanda da Yüksek Mahkemelere ve merkeze atanmaya başlayacaklar, başkanlık sisteminin maddeleri daha yürürlüğe girmeden kendi zeminlerini hazırlamaya başladılar.

Artık yargı organında bile bunun rahatlıkla yapılması, kamuda liyakat prensibinden, eşitlik ilkesinden ve hukuk devletinden tamamen vazgeçildiğinin açık bir göstergesidir. AKPM 13 yıl sonra siyasi denetim kararını boşuna almadı. Ülke olarak insan haklarından ve demokrasiden kesin bir kopuş sürecine girmiş bulunmaktayız. Ortadoğu 'demokrasisi' olma yolunda hızla ilerliyoruz."

Adalet Bakanlığı'ndan sert açıklama

Hukuk güvencesi ve anayasal garanti vurgusu

Bağımsız ve tarafsız yargının, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğunu vurgulayan CHP'li Tanal, şöyle devam etti: 

"Hakim-savcı alımlarının ve sözlü mülakatın iptali için Ankara 11. İdare Mahkemesi'nde iptal davası açtık. Anayasaya, kanunlara ve uluslararası sözleşmelere baktığınız zaman bu işlemin doğrudan iptal edilmesi gerekir. Bağımsız ve tarafsız yargı temel hak ve özgürlüklerin teminatıdır. Yargının partili olduğu yerde artık hukuk güvencesinden ve anayasal garantiden bahsedemezsiniz. Bu Adil Yargılanma Hakkının da açık ihlalini oluşturur. Adil yargılanma ilkesinin bir şartı da bağımsız ve tarafsız yargı mercileri önünde yargılanabilme imkânının olmasıdır. Ancak görünen o ki hükümet Türkiye'yi AİHM'den ve Avrupa'dan ve demokrasiden koparmak için elinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Bakmayın meydanlarda 'Biz hesabı yalnız sandıkta veririz' diye bağırdıklarına, hükümetin esasa amacı halk dahil kimseye hesap vermeden Türkiye'yi kendi bahçeleriymiş gibi yönetmek. Bunu mühürsüz ve şaibeli referandumla herkes gördü."