CHP'li Tur Yıldız Biçer, Gülmen ve Özakça'nın doktorluğu için gönüllü oldu

CHP'li Tur Yıldız Biçer, Gülmen ve Özakça'nın doktorluğu için gönüllü oldu

TBMM Genel Kurulu'nda, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için eylem yapan CHP'li Aytuğ Atıcı, 1 dakikalık konuşma süresi boyunca tam 11 kez "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinde ölmemelidir" dedi. Gülmen ile Özakça'yı ziyaret eden CHP'li Tur Yıldız Biçer de iki ismin öncelikli taleplerinin sağlık değil iş olduğunu söyledi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da "Başbakan'a sesleniyorum: Bu iki genç eğitimcinin çığlıklarını duyun artık" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nun dünkü oturumunda CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı bir dakikalık konuşma hakkını açlık grevinin 132. gününü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için kullandı. Atıcı, 11 kez "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinde ölmemelidir" dedi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da "Başbakan'a sesleniyorum: Bu iki genç eğitimcinin çığlıklarını duyun artık. OHAL komisyonunda öncelikli olarak Nuriye ve Semih'in dosyaları incelensin" diye konuştu. CHP'li Atila Sertel ise, "Bir insan, bir baba, bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak Sayın Başbakana sesleniyorum: Onlar ölmemeli, aramıza dönmeli" ifadelerini kullandı.


Şevval Sam'dan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için çağrı


CHP milletvekilleri Tur Yıldız Biçer ve Ali Haydar Hakverdi Gülmen ile Özakça'yı Sincan Cezaevi'nde ziyaret etti. Biçer, ikilinin öncelikli taleplerinin sağlık değil işlerine geri dönmek olduğunu söylediklerini aktardı. Biçer, Özakça'nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan taleplerini de şöyle dile getirdi: "Soylu, Bakan makamında otururken hakkımızda dedikodu yaparak, elinde hiçbir somut veri olmadan her aklına geldiğinde, hiçbir mahkeme kararı olmadan bizi suçlayabiliyor. Bir an önce bunu neye dayanarak yaptığını açıklamaya davet ediyoruz ve Bozdağ'ın da bu söylenenleri eğer varsa somut verilerle desteklemesini yoksa da bunları kınayan ve gerçeği açıklayan bir konuma gelmesini bekliyoruz." Biçer, "Bizim öncelikli talebimiz, Nuriye ve Semih'in özel durumu nedeniyle OHAL komisyonunda dosyalarının ön sıralara alınması yönünde olacaktır" dedi.


Biçer, bir hekim olarak kendisinin de gönüllü olarak bu görevi üstlenebileceğini söyledi. Bakan Bozdağ, bu öneriyi değerlendireceklerini söyledi.


'Haksızlığı düzeltmek için açlık grevindeyiz!'


'Öldük mü?'


CHP'li Hakverdi de, Gülmen ve Özakça'nın ağırlaşan sağlık koşulları nedeni ile görüşmeye tekerlekli sandalyeyle geldiklerini söyleyerek, "Eriyen bedenlerine ve cezaevi koşullarının ağırlığına rağmen artan kararlılıkları ve umut dolu bakışları ile karşıladılar beni" dedi.


Hakverdi, Gülmen'in "Öldük mü?" diye her gece yarısı kontrole gelmeye devam ettiklerini söylediğini aktardı. OHAL komisyonunun iki ismin dosyasını ivedilikle incelenmesi gerektiğini belirten Hakverdi "Semih ve Nuriye kararı OHAL komisyonunun güvenilirliğinin sınanacağı en önemli sınavdır" dedi.


Doktorlar gözlemledi


Gülmen ve Özakça, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları bireysel başvurunun reddinin ardından AİHM'ye başvurmuştu. AİHM'nin isteği doğrultusunda Gülmen ile Özakça'nın muayenesi hükümetin belirlediği doktor tarafından 14 Temmuz'da yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS