CHP'li Zeynep Altıok: Sivas Katliamı mahkumları serbest mi bırakılacak?

CHP'li Zeynep Altıok: Sivas Katliamı mahkumları serbest mi bırakılacak?

CHP'li Zeynep Altıok, medyada Sivas Katliamı hükümlülerinin "masum olduklarına" dair bir algı operasyonu yürütüldüğünü öne sürerek, "Sivas Katliamı hükümlülerinin serbest bırakıldığı gibi serbest bırakılmasına dair bir çalışma mı yürütmektedir?" diye sordu.

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 33 aydının yakılarak öldürüldüğü katliamına ilişkin zaman aşımına uğrayan davayla ilgili, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


CHP’li Zeynep Altıok Akatlı: Bu dava biz bitti demeden bitmez


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, "Son dönemde yazılı ve görsel medyada Sivas Katliamı hükümlülerinin cezaevinden gönderdiği mektuplarla 'masum olduklarına' ilişkin yaygın bir algı operasyonu yürütüldüğüne tanıklık etmekteyiz" diyerek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Sivas Katliamı hükümlülerinin daha önce başka katliamların sanıklarının, suikastların katillerinin sessizce torba yasalarla serbest bırakıldığı gibi serbest bırakılmasına dair bir çalışma mı yürütmektedir? Bu algı operasyonlarıyla kamuoyu buna alıştırılmak mı istenmektedir?" diye sordu.


Sivas katliamında öldürülenler anıldı


Sivas Katliamının, Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri olduğunu ve dünya tarihine büyük bir insanlık suçu olarak geçen Sivas Katliamı Davası'nın geldiği noktanın burası olduğunu ifade eden CHP'li Altıok, adalet arayışının halen sürdüğünü fakat ne kamuoyunun ne de ailelerin yeterli ve etkili bir biçimde bilgilendirilmediğini vurguladı.


Sivas katliamı davasında skandal


Kendisi de katliamda yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı olan CHP'li Altıok, tutuklu, tutuksuz, firari sanıklar hakkında değişik zamanlarda farklı açıklamalar yapıldığına işaret ederek, "Bu durum kamuoyunda kuşku uyandırmıştır" dedi.


''Vur ulan vur''- ''Vurmayın, öldüm''


CHP'li Altıok, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:


- Halen cezaevlerinde bulunan hükümlülerin sayısı kaçtır? Bu hükümlülerin isimleri nelerdir?


- İnfazı tamamlanıp serbest kalan hükümlü sayısı kaçtır? Bu hükümlülerin isimleri nelerdir? Bu hükümlüler ne kadar süre cezaevlerinde kalmıştır?


- Hakkında arama ve yakalama kararı olan sanık sayısı kaçtır? Bu sanıkların isimleri nelerdir?


- Firari sanıklardan yurtdışında olduğu tespit edilen sayısı kaçtır? Bu sanıkların isimleri nelerdir? Bu sanıkların hangi ülkelerde olduğu tespit edilmiştir?


- Hakkında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanması için ne gibi çalışmalar yürütülmektedir? Firari oldukları ülkelere talep yazıları gönderilmiş midir? Gönderilmişse ne zaman gönderilmiştir?


- Kırmızı bültenle aranan sanık var mıdır? Varsa sayısı kaçtır? İsimleri nelerdir?


- Son dönemde yazılı ve görsel medyada Sivas Katliamı hükümlülerinin cezaevinden gönderdiği mektuplarla "masum olduklarına" ilişkin yaygın bir algı operasyonu yürütüldüğüne tanıklık etmekteyiz. Ayrıca Temmuz 2014 tarihli Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu Raporu'nda da sanıkların sorumluluğu perdelenmiş ve tüm kusur kamu yönetimine yüklenmek istenmiştir. Bu çerçevede Bakanlığınız Sivas Katliamı hükümlülerinin daha önce başka katliamların sanıklarının, suikastların katillerinin sessizce torba yasalarla serbest bırakıldığı gibi serbest bırakılmasına dair bir çalışma mı yürütmektedir? Bu algı operasyonlarıyla kamuoyu buna alıştırılmak mı istenmektedir?


Zeynep Altıok Akatlı o komisyona üye oldu


dava süreci


Sivas Katliamı davasında uzun yıllar süren yargılama sonucunda 33 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, 4'üne 20'şer yıl, birine 15 yıl ve diğer sanıklara da 2 ile 5 yıl arasında hapis cezaları verilmişti. TCK'da 2005 yılında yapılan değişikle 13'ü salıverilen Sivas Katliamı sanıkları hakkında tepkiler üzerine yeniden yakalama kararı çıkarılmıştı. Ancak katliam sanıklarının 7'si bir daha yakalanamamıştı. Sanıkları hakkında yapılan ek yargılamada da mahkeme zaman aşımı kararı vermişti. Sivas Katliamı sanıklarından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabi tutuklu halde yargılaması süren üç sanık hakkındaki dava ise sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS