hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CIA, Atina’da alarm vermişti! Nedeni 2 FETÖ'cü çıktı

  CIA, Atina’da alarm vermişti Nedeni 2 FETÖcü çıktı
  expand
  KAYNAKHürriyet

  Atina’da perşembe gecesi yaşanan, Girit’ten F-16’ların bir BAE yolcu uçağını indirmek için havalandığı alarmın arkasından iki FETÖ’cü çıktı. Uçağın bir Arap terör şüphelisi nedeniyle indirildiği öne sürülmüştü. Yunan basını ise tüm bunların arkadaşının ABD’ye gitmesini istemeyen bir FETÖ’cünün ihbarı üzerine yaşandığını bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan’ın başkenti Atina’da perşembe gecesi Amerikan ve Yunan istihbarat teşkilatlarını ‘alarm’a geçiren krizin ardında terör örgütü FETÖ’nün iki mensubunun olduğu ortaya çıktı.

  F-16’LAR HAVALANMIŞTI

  Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) havayollarının, perşembe gecesi, Atina-New York seferini yapan yolcu uçağında ‘sahte seyahat belgeleri olan bir terör şüphelisinin bulunabileceğine’ ilişkin, Yunan İstihbarat Teşkilatı’na (EYP) bilgi vermesi üzerine, Atina’da korkulu saatler yaşanmıştı. BAE’nin 228 yolcu ve 18 kişilik mürettebatı ile Atina-New York seferini yapan yolcu uçağının pilotuna İtalya üzerindeyken en yakın havaalanına inmesi talimatı verilmişti. İtalya ve Fransa hava kontrol kuleleri iniş izni vermeyince, uçak Yunan hava sahasına girdikten sonra Girit’ten havalanan 2 adet F-16 savaş uçağı refakatinde Atina havaalanına indirilmişti. Yapılan kontrollerde, ABD’den verilen istihbarat bilgilerine uyan yolcuya rastlanmamıştı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atina-Dubai seferini yapan BAE yolcu uçağına da, tedbir amaçlı kontrollerin yapılması için saatlerce kalkış izni verilmemişti.

  EV ARKADAŞI İHBAR ETTİ

  Yunan Polis Teşkilatı’ndan (ELAS) önceki gün, CIA’nın verdiği istihbarat bilgilerine uyan, 35 yaşındaki bir Türk vatandaşının Atina’da yakalandığı bilgisi sızdırıldı. Yunanistan’da 3 yıldan beri yaşadığı, iltica talebinde bulunduğu ve kendisine geçici ikamet izni verildiği öğrenilen Türk’ün sorgulamasından sonra gözaltına alınmasına gerek görülmediği açıklandı. ELAS’dan, Yunan medyasına bu defa “Kendisi ile birlikte Atina’da aynı evde yaşayan arkadaşı, ABD’nin Atina Büyükelçiliği’ne gönderdiği e-posta’da sözkonusu Türk vatandaşının, New York’a giden bir uçakta terör eyleminde bulunabileceği ihbarında bulundu. Amerikalı istihbaratçılar da bu e-posta için Yunanistan’ı uyardı” diye bilgi sızdırıldı.

  FETÖ’CÜ ÇIKTILAR

  Yunan medyasında dün 35 yaşındaki Türk vatandaşının Mehmet A.K. isimli FETÖ üyesi olduğu belirtildi. Aynı haberlerde ev arkadaşının “Mehmet A.K.’nin ailesinin yaşadığı New York’a gitmek için vize başvurusunda bulunmasına üzüldüğü ve Atina’dan ayrılmasını engellemek için ABD Büyükelçiliğiği’ne sözkonusu e-postayı gönderdiği” öne sürüldü. Yunan medyasında ayrıca, Mehmet A.K. hakkında şu bilgilere de yer verildi: “Erzurum Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2011’de mezun oldu. Topkapı Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde, ardından 6 yıl süreyle eczanelerde çalıştı. Eşi ve çocuğu ile birlikte 2019’da Yunanistan’a kaçtı. İltica talebi kabul edildi ve 2025’e kadar geçici oturma izni verildi. Bir süre sonra eşi ve çocuğu ABD’ye gitti. Kendisi de ABD’ye gitmek için vize başvurusunda bulundu.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  25 BİN FETÖ’CÜ YUNANİSTAN’A KAÇTI

  FETÖ’cülerin Yunanistan’a kaçışları 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bir gün sonra başladı. Darbeci 8 asker, askeri bir helikopter ile Dedeağaç şehrine kaçtılar. Yunan mahkemeleri, Türkiye’nin iade taleplerini reddetti, darbeci 8 askere iltica hakkı tanıdı.

  Geçen 6 yılda, Türkiye’den Yunanistan’a kaçan FETÖ’cü sayısının 25 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunların büyük bir bölümü, bir süre Yunanistan’da kaldıktan sonra, çeşitli Avrupa ülkelerine gittiler. Yunanistan’da yaşayan FETÖ’cü sayısının 4-5 bin civarında olduğu sanılıyor. Yunan medyasında, darbeci 8 askerin, geçen yıl gizlice Belçika, Almanya ve Kanada’ya gittikleri öne sürülmüştü. FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen, eylül ayında Yunan Alpha televizyonuna “Yunanistan küçük bir ülke. Buna rağmen onca insanı kabul etti. Bu önemli ve takdire şayandır” demişti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow