CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen paylaştı: Deprem bölgelerinde hava nasıl olacak?

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen paylaştı: Deprem bölgelerinde hava nasıl olacak?

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, deprem bölgelerindeki hava durumuna ilişkin son tahminleri açıkladı. Şen, "Yağış deprem bölgesinde yağışlar kesilecek ama bunun yanında yağmur durup havalar açtığı zaman geceleri havalar çok soğuk olabilir. Hareketsiz duran enkaz altındaki yaralıların hipodermi geçirme riskleri var." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye yeni güne bir acıyla başladı. Kahramanmaraş'ın merkez üssü olduğu 7,7 şiddetindeki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Artçı sarsıntılar devam ederken bölgede hava durumu da merak ediliyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, deprem bölgelerindeki son hava tahmin raporları hakkında bilgi verdi.

"Yağış deprem bölgesinde yağışlar kesilecek ama bunun yanında yağmur durup havalar açtığı zaman geceleri havalar çok soğuk olabilir. Hareketsiz duran enkaz altındaki yaralıların hipodermi geçirme riskleri var." diyen Şen, hipotermi riskine vurgu yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orhan Şen CNN Türk ekranlarında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Baktığımız zaman yoğun bir kar yağışı etkisindeydik. Güneydoğu Anadolu'da dün yoğun bir kar yağışı vardı. Yarım metreye kadar çıkan kar birikimleri vardı. Bugün de devam etti. Sevindirici bir haber yağış yarın öğleden sonra hemen hemen bitiyor gibi. Çarşamba ve Perşembe günü deprem bölgesinde yağış yok. Bu gece Hatay sağanak yağış gece saatlerinde kuvvetli gözüküyor. Hatay, Osmaniye ve Adana civarında hava sıcaklıkları 0'ın altına düşmeyecek. Yağışsız bir havaya gireceğiz. Kurtarma çalışmalarını daha rahatlatacaktır ancak geceleri çok soğuk olmaya başlayacak. Malatya'da sıcaklıklar düşecek. Kahramanmaraş'ta da -4 derecelere kadar düşecek sıcaklıklar. Hatay'da çok kuvvetli sağanak yağış var bu akşam. Yüksek kesimlerde kar yağışı yapabilir. Buzlanma yok. Malatya'da kuvvetli olmak üzere kar yağışı devam ediyor, öğleden sonra kar kesilecek, hava açacak. Sıcaklık -1 - -4 olarak gözüküyor. Gaziantep çok bulutlu karla karışık yağış devam edecek. Yüksekleri kuvvetli yağış alabilir. Adıyaman yoğun bir kar yağışı var. Gece devam edecek. Sıcaklık gündüz 4 derece. Salı ve çarşamba -1'e düşüyor. Kar yağışı devam edecek. Osmaniye biraz daha şanslı. Kuvvetli yağış var ama sıcaklık 12 derece. Kahramanmaraş bu gece ve yarın kar yağışlı bir gece bekleniyor. Gündüz 1 derece. Geceleri -4 dereceye kadar düşebilir salı çarşamba günleri.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DEPREM BÖLGELERİ İÇİN TURUNCU ALARM VE KAR UYARISI

Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Adıyaman, Malatya için turuncu alarm verilip kar uyarısı yapıldı.

YARIN 44 KENTTE SARI VE TURUNCU ALARM

Adana, Adıyaman, Ağrı, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hakkari, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Muş, Ordu, Samsun, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Düzce

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziantep

Karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı en düşük 1, en yüksek 5 derece civarında seyredecek.

Hatay

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Kentte en düşük hava sıcaklığı 4, en yüksek 9 derece olacak.

Osmaniye

Bugün sarı kodlu uyarı yapıldı. Kuvvetli yağış ve kar bekleniyor. Hava sıcaklıklarının en düşük 7, en yüksek 12 derece.

Malatya

Malatya kar yağışlarını kuvvetli olacak. Gece saatlerinde ve salı günü kar yağışı sürecek. Malatya’da sıfırın altında 4 ve en yüksek sıcaklık eksi 1 derece.

Diyarbakır

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Hava sıcaklıkları en düşük eksi 2, en yüksek 3 derece olacak.

Kilis

Kilis'te aralıklı yağmurlu ve yer yer sağanak ve karla karışık yağmurlu geçecek. Sıcaklıklar bu 2 ila 6°C arasında değişecek.

Şanlıurfa

İl genelinde yağmur bekleniyor. En düşük sıcaklık 2, en yüksek sıcaklık ise 5 derece olacak.

Adana

Adana yağmurlu olması bekleniyor. En düşük 4, en yüksek 12 derece

Adıyaman

Adıyaman'da yoğun kar yağışlı bir hava hakim olacak. Sıcaklıklar en düşük 4, en yüksek 6 derece olacak.