Son Dakika

Corona aşısı bulundu mu? Sağlık Bakanlığı’ndan son dakika aşı açıklaması

A A

21.09.2020 - 12:21

Corona virüsü vaka ve ölü sayısındaki artış tüm dünya ve Türkiye’de tedirginlikle izleniyor. ABD, Rusya ve Çin’den korona aşısı ile ilgili son dakika açıklamaları birbirini izledi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından Çin’deki aşı çalışmalarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. İşte corona aşısı ile ilgili merak edilen detaylar…

Corona aşısı bulundu mu? Sağlık Bakanlığı’ndan son dakika aşı açıklaması

Corona virüsü vaka ve ölü sayısındaki artış tüm dünyayı tedirgin ediyor. Gözler ise korona aşı çalışmalarında… ABD, Çin ve Rusya’dan korona aşısı çalışmalarıyla ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Sağlık Bakanlığı’ndan Çin’deki corona virüsü aşı çalışmalarıyla ilgili önemli açıklama geldi. İşte, son gelişmeler…

HASTALARA VERİLMEYE BAŞLANDI

Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Koronavirüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

FİYATI BELLİ OLDU

İlaçlardan Areplivir'in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi.

Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi. Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir'in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

ÇİN’DEN GELEN AŞI DENENMEYE BAŞLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ve dünya genelinde süren koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Koca, bakanlık olarak faz-3 çalışmaları için izin verdikleri 2 aşı çalışmasının birinin Çin'den "Sinovac", diğerinin de Pfizer aşısı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Biri Hacettepe'de önceki gün başladı ve 23 merkezde bu yapılıyor olacak. 1200 kişi üzerinde, ağırlıklı sağlık çalışanları üzerinde olacak. Devamında 12 bin-13 bin kişi üzerinde yapılması hedefleniyor. Diğeri Pfizer çalışması. Çapa ve Cerrahpaşa odaklı, yine Hacettepe dahil olmak üzere 10'dan fazla merkezde bu çalışma devam ediyor olacak. Birinde baştan yapıldıktan 14 gün sonra ikinci doz yapılıyor ve 29. gününde de antikor düzeyine bakılıyor olacak."

Aşıya erken dönemde erişmek için birçok kanalı açık tuttuklarına  değinen Koca, "Tahminim yıl sonuna doğru bu aşılardan birine, güvendiğimiz, vatandaşımız üzerinde etkili olduğunu inandığımız aşılara erişim söz konusu olacak" diye konuştu.

Yerli aşıyla ilgili de 13 çalışmanın bulunduğunu aktaran Koca, "İki tanesi hayvan aşamasını geçmek üzere. Zannediyorum önümüzdeki aylar faz-1 çalışmasına geçme noktasında bir dönemi görmüş olacağız. Ama tahminin gelecek yılın ilk yarısında bizim aşıda bir ilerleme olacağını rahatlıkla söyleyebilirim." ifadesini kullandı.