Corona aşısı son dakika: Korona aşısı bulundu mu? İşte cevabı

Corona aşısı son dakika: Korona aşısı bulundu mu? İşte cevabı

Corona aşısı son dakika: Korona aşısı bulundu mu İşte cevabı
expand

Corona aşısı bulundu mu? Rusya’dan gelen son dakika açıklamalar sonrası tüm dünyada bu sorunun cevabını merak edip araştırıyor. Peki, korona aşısı bulundu mu? İşte, Bilim Kurulu üyeleri ve Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından gelen açıklamalar ve Rusya’dan yapılan açıklamalar…

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsü tedbirleri kapsamında gelen son dakika açıklaması sonrası tüm dünyanın gözü Rusya’daki aşı çalışmalarına çevrildi. En çok merak edilip araştırılanlar arasında ise “Corona virüsü aşısı bulundu mu?” İşte, korona virüsü aşı çalışmalarıyla ilgili detaylar…

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI!

Sputnik ve Reuters'ın son dakika haberine göre Rusya Devlet Başkanı Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı. Putin, kızının da aşıyı ilk kullananlardan olduğunu belirtirken, kızının aşı yapıldıktan sonra hafif bir ateşe yakalandığını, ancak sonrasında hızla geçtiğini ve şu anda çok iyi durumda olduğunu söyledi.

Putin, yakın zaman içerisinde seri üretimi gerçekleştirmeyi umduklarını da sözlerine ekledi.

GÖZLER DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE ÇEVRİLDİ

Rusya’dan yapılan açıklama sonrası gözler Dünya Sağlık Örgütü DSÖ tarafından yapılacak değerlendirmeye çevrildi. Açıklama sonrası DSÖ’den gelen ilk açıklama ise "Onay süreci konusunda Rusya otoriteleri ile yakın temas halindeyiz. Aşı süreci oldukça titiz bir şekilde gözden geçirilmeyi gerektiriyor" oldu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

20 ÜLKEDEN 1 MİLYAR DOZ SİPARİŞ

Rusya'nın aşı haberinin ardından Moskova yeni koronavirüs aşısının adını 'Sputnik V' olarak adlandırdıklarını açıkladı.

Açıklamada şu ana kadar 20 ülkeden toplamda 1 milyar doz sipariş alındığı da belirtildi.

BİLİM KURULU ÜYELERİNDEN İLK YORUMLAR

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Bilim Kurulu’nun üç üyesinin yorumları şu şekilde:

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz:

DSÖ’nün belirlediği kriterler var. Bir aşının eczanede satışına kadar geçecek aşamalar hayvan deneyi, model hayvan deneyi ve en son insan deneyleridir. Hiçbir araştırma bu kuralların dışına çıkamaz. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar mevcut. Rusya’nın aşı geliştirme aşamalarını henüz bilmiyoruz. Ancak DSÖ ile temastalar. Onay verildiği takdirde bu mutluluk verici bir durum olacak. Dünyada sekiz farklı aşı geliştirme çalışmaları var umarım hepsi mükemmel şekilde sonuç verir.

Prof. Dr. Tevfik Özlü:

Türkiye Rusya ile aşı konusunda diyalog içinde. Rusya’nın aşıyı bulması iyi bir haber. Ama ayrıntısını henüz bilmiyoruz, yayınlanınca göreceğiz.

Doç. Sema Kultufan Turan:

Aşının bulunduğu haberi tabii ki mutluluk verici. Şimdi sıra faz çalışmalarını kontrolde. Henüz ayrıntı olmadığı için bilmiyoruz ama aşının ne kadar süre koruyuculuğu olduğunu önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow