Son Dakika

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Son dakika korona aşısı açıklaması

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Son dakika korona aşısı açıklaması

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Son dakika korona aşısı açıklaması

Corona virüsü vaka ve ölüm sayılarındaki artış nedeniyle tüm dünyada tedirgin bekleyiş sürüyor. Çin’de üretilen aşı ile ilgili denemeler Türkiye’de de başladı. Öte yandan Corona virüs ilacı ile ilgili Rusya’dan önemli açıklama geldi. Peki, Corona virüsü aşısı bulundu mu? İşte, merak edilen detaylar…

Çin’de üretilen corona virüs aşısının denemeleriyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Öte yandan Rusya’dan da Corona virüs ilacı ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Peki, Corona virüsü aşısı bulundu mu? İşte Korona virüsü aşısı ile ilgili merak edilen detaylar…

HASTALARA VERİLMEYE BAŞLANDI

Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Koronavirüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

FİYATI BELLİ OLDU

İlaçlardan Areplivir'in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi.

Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi. Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir'in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

ÇİN’DEN GELEN AŞI DENENMEYE BAŞLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ve dünya genelinde süren koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Koca, bakanlık olarak faz-3 çalışmaları için izin verdikleri 2 aşı çalışmasının birinin Çin'den "Sinovac", diğerinin de Pfizer aşısı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Biri Hacettepe'de önceki gün başladı ve 23 merkezde bu yapılıyor olacak. 1200 kişi üzerinde, ağırlıklı sağlık çalışanları üzerinde olacak. Devamında 12 bin-13 bin kişi üzerinde yapılması hedefleniyor. Diğeri Pfizer çalışması. Çapa ve Cerrahpaşa odaklı, yine Hacettepe dahil olmak üzere 10'dan fazla merkezde bu çalışma devam ediyor olacak. Birinde baştan yapıldıktan 14 gün sonra ikinci doz yapılıyor ve 29. gününde de antikor düzeyine bakılıyor olacak."

Aşıya erken dönemde erişmek için birçok kanalı açık tuttuklarına  değinen Koca, "Tahminim yıl sonuna doğru bu aşılardan birine, güvendiğimiz, vatandaşımız üzerinde etkili olduğunu inandığımız aşılara erişim söz konusu olacak" diye konuştu.

Yerli aşıyla ilgili de 13 çalışmanın bulunduğunu aktaran Koca, "İki tanesi hayvan aşamasını geçmek üzere. Zannediyorum önümüzdeki aylar faz-1 çalışmasına geçme noktasında bir dönemi görmüş olacağız. Ama tahminin gelecek yılın ilk yarısında bizim aşıda bir ilerleme olacağını rahatlıkla söyleyebilirim." ifadesini kullandı.