Son Dakika

Covid-19 Corona virüsü son dakika haberleri: Ölü ve vaka sayısı arttı

A A

20.03.2020 - 08:37 Son Güncelleme:

Corona virüsü son dakika haberleri Türkiye ve tüm dünyada virüs salgının başladığı günden beri gündemin en çok araştırılanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hemen her gün olduğu gibi geçtiğimiz gece yarısı yine Sağlık Bakanı tarafından gün içerisindeki vaka sayısı ve Covid-19 nedeniyle ölüm olayları kamuoyuyla paylaşıldı. Hemen belirtelim ki vaka ve ölüm sayısı arttı. Peki, Türkiye ve dünyada Corona virüsü salgını ile ilgili son durum ne? İşte, 20 Mart Corona virüsü son dakika haberleri…

Covid-19 Corona virüsü son dakika haberleri: Ölü ve vaka sayısı arttı

Corona virüsü salgını her geçen gün ülkemizde ve dünyada can almaya devam ediyor. Salgına karşı tüm tedbirler titizlikle uygulanmaya çalışılırken “Corona virüsü haberleri” hemen her gün kamuoyu tarafından en çok araştırılanlar listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Son olarak geçtiğimiz gece yarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Covid-19 Corona virüsü salgını ile ilgili paylaşım yapıldı. İşte, 20 Mart Corona virüsü son dakika haberleri…

TÜRKİYE’DE ÖLÜ VE VAKA SAYISI ARTTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte yapılan 1981 testten 168'inin pozitif çıktığını, 191 olan hasta sayısının ise 359'a ulaştığını açıkladı.

Bakan Koca, Twitter hesabından, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin açıklama yaptı.

"Son 24 saatte yapılan 1981 testten 168'i pozitif çıktı. 191 olan hasta sayımız 359'a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta Kovid-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu." bilgisini paylaşan Koca, "Acımız arttı ama başaracağız." ifadesini kullandı.

RUSYA: GENETİK ŞİFRESİ TAMAMEN ÇÖZÜLDÜ

Rusyada, Smorodintsev Grip Araştırma Enstitüsüdeki bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsün (Covid-19) genetik şifresinin tamamen çözüldüğünü açıkladı. Koronavirüsün genetik dizilimin aşı ve ilaç geliştirmede faydalı olacağı ifade edildi.

Rusya'nın haber ajansı TASStaki habere göre, St. Petersburg kentinde bulunan Smorodintsev Grip Araştırma Enstitüsünden bilim insanları, koronavirüsün genetik şifresini çözdüklerini açıkladı.

Enstitü Müdürü Dr. Dmitriy Lioznov, koronavirüsün yeni bir virüs olmasından dolayı bu virüsün genetik diziliminin tamamen deşifre edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Dr. Lioznov Bu bilgi bize ilaç ve aşı bulma konusunda yardımcı olacak dedi.

AŞI DEMESİ YAPILDI

Coronavirüs aşısı insanlı testlere başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) geliştirilen aşı, 4 kişi üzerinde test edilmeye başlandı. ABD'nin Washington eyaletinde bugün klinik ortamda ilk aşı denemeleri başladı. BBC'nin AP'ye dayandırdığı habere göre, deney kapsamında aşı 4 kişi üzerinde test edilmeye başlandı. Aşının ilk denendiği kişinin adı açıklanmazken, 43 yaşında iki çocuk annesi bir kişi olduğu ve herhangi bir risk ile karşı karşıya olmadığı bilgisine yer verildi.

Bilim insanları virüsün genetik kodlarının değiştirildiğini ve bu yüzden deneyde yer alan kişilerin koronavirüse bağlı bir sağlık sorunu yaşamayacağı bilgisinin altını çiziyor.

DÜNYADA ÖLÜ VE VAKA SAYISI

Dünyada Covid-19 yani Corona virüsü nedeniyle ölü sayısı on bini aşarak 10 bin 30’a yükseldi. Vaka sayısı da 244 bin 517 olarak kaydedil. İşte, Corona virüsü haritası: