Cuma namazı 65 yaş üstüne, 20 yaş altına serbest mi? Bugün Cuma namazı kılınacak mı? 25 Aralık Cuma 2020

Cuma namazı 65 yaş üstüne, 20 yaş altına serbest mi? Bugün Cuma namazı kılınacak mı? 25 Aralık Cuma 2020

Cuma namazı ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar Cuma namazı saatlerini araştırmaya başladı. Ancak içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını nedeniyle getirilen tedbirler sonrasında insanlar Cuma namazı ile ilgili durumun ne olduğunu merak ediyor. Peki, bugün Cuma namazı kılınacak mı, kısıtlandı mı? Cuma namazı bugün camilerde kılınacak mı? İşte 25 Aralık Cuma Diyanet’ten Cuma namazı açıklaması..

Pandemi tedbirleri sonrasında Cuma ibadetini yerine getirmek isteyen binlerce kişi 25 Aralık 2020 Cuma namazı kılınacak mı? Sorusunun cevabını aramaya başladı. Koronavirüsten dolayı Cuma namazı camilerin bahçelerinde kılınıyordu. Ancak olumsuz hava şartlarından dolayı dışarıda kılınması mümkün görünmediğinden Diyanet’ten ne açıklama yapılacağı merak ediliyordu. Cuma namazı bugün kılınacak mı sorusu için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi.

Cuma namazı 65 yaş üstüne, 20 yaş altına serbest mi?

Cuma namazı kılmak isteyenler için İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saati cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkış saati ise cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecek.

Pandemide cuma namazı farz mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalığın da cuma namazının farz olmasını düşüren mazeretler kapsamında olduğunu bildirdi.

25 Aralık Cuma Diyanet’ten Cuma namazı açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu, Kovid-19 salgını sürecinde kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak Cuma namazına ilişkin açıklama yaptı. Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür:

"İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Cuma namazı saati kaçta? Bugün Cuma vakti ne zaman? İstanbul, Ankara, İzmir Cuma saati 25 Aralık 2020

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS