Cuma namazı saatleri İstanbul, Ankara: Diyanet 7 Şubat Cuma saatleri

Cuma namazı saatleri İstanbul, Ankara: Diyanet 7 Şubat Cuma saatleri

Cuma namazı saatleri her hafta olduğu gibi bu hafta da merakla araştırılıyor. Cuma saatleri 7 Şubat 2020 yani bugün cami ve mescitlerde omuz omuza saf tutup farz olan Cuma namazını eda edecek inanlar tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere Cuma namazı her ilin öğle ezanı saati ile aynı. Zira Cuma namazı öğle vaktinde eda ediliyor. Ankara ve İstanbul Cuma saati ve 81 ilin 7 Şubat namaz vakitlerini CNN TÜRK namaz sayfasında…

Cuma saatleri her hafta olduğu gibi bu hafta da inanlar tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere Cuma namazları cami ve mescitlerde öğle ezanı vaktinde eda ediliyor. Bunun için Cuma namazı kılacaklar bulundukları ilin öğle ezanı saatini araştırıyor. Peki, bugün İstanbul Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Ankara Cuma namazı saati kaç? İl il ve İstanbul Cuma namazı saati ile 7 Şubat ezan vakitlerine CNN TÜRK namaz vakitleri sayfasından ulaşabilirsiniz… İşte, CNN TÜRK namaz vakitleri sayfası…


CNN TÜRK NAMAZ VAKİTLERİ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN


İstanbul Cuma namazı saat kaçta?


İstanbul Cuma namazı saati öncesinde tüm cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Başta Sultanahmet Süleymaniye ve Fatih gibi selatin camileri olmak üzere İstanbul’un dört bir yanındaki cami ve mescitlerde Cuma namazı kılmak isteyenler öğle ezanının okumamasını bekleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen saate göre İstanbul Cuma ezanı saat 13.23'de okunacak.


Ankara Cuma namazı saat kaçta?


Ankara Cuma namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Kocatepe, ve Hacı Bayram-ı Veli camileri başta olmak üzere Başkent’teki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Öğle ezanın okunmasıyla birlikte inanalar omuz omuza saf tutup Cuma namazlarını eda edecekler. Cuma namazı ise 7 Şubat yani bugün 13.08’de başlayacak.


Cuma namazının hükmü nedir?


Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS