Cuma saati ne zaman? 5 Haziran 2020 Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma saati ne zaman? 5 Haziran 2020 Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saati 5 Haziran 2020 Cuma günü ibadet görevini yerine getirmek üzere camilere akın edecek binlerce Müslüman tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, bugün Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il Cuma saati ve öğlen ezanı okunma vakti…

İl il Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit ediliyor. Uzunca bir süre koronavirüs tedbirleri kapsamında camiler toplu ibadete kapalı olmuş ardından olumlu rakamların gelmeye başlamasıyla birlikte belirli camilerde Cuma namazının kılınmasına izin verilmişti.

29 Mayıs’ta kılınan ilk Cuma namazının ardından bugün yani 5 Haziran 2020 günü ikinci Cuma namazı kılınacak. Peki, İstanbul’da namaz hangi camilerde kılınacak ve öğlen ezanı saat kaçta okunacak?

CUMA NAMAZI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA KILINACAK?

Bazı illerde öğlen ezanı okunma vakti şöyle:

  • İSTANBUL CUMA SAATİ 13:08
  • ANKARA CUMA SAATİ 12:52
  • İZMİR CUMA SAATİ 13:15
  • ADANA CUMA SAATİ 12:42
  • BURSA CUMA SAATİ 13:07
  • KONYA CUMA SAATİ 12:54
  • GAZİANTEP CUMA SAATİ 12:34

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269)

İSTANBUL’DA NAMAZ KILINACAK CAMİLER İÇİN TIKLAYINIZ…

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS