hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cuma vakti ne zaman, saat kaçta? 11 Ekim 2019 cuma namazı saati İstanbul

  Cuma vakti ne zaman, saat kaçta 11 Ekim 2019 cuma namazı saati İstanbul
  expand

  Cuma saati İstanbul başta olmak üzere tüm illerde ibadet görevini yerine getirecek olan milyonlarca Müslüman tarafından araştırılıyor. 11 Ekim 2019 Cuma günü “Cuma namazı saat kaçta kılınacak?” sorusunun yanıtı ise Diyanet’in namaz vakitleri sayfası üzerinden yanıtlandı. İşte bugün ibadet edecek olan kişiler için cuma vakti ve namazla ilgili detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cuma namazı vakti Diyanet tarafından her hafta ibadet edecek kişilerin bilgisine sunuluyor. Her ilde güneşin doğuş ve batış sürelerindeki değişiklik nedeniyle farklı saatlerde namaz kılınırken bu saatler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilerek “namaz vakitleri” sayfasına yükleniyor.

  Diyanet verilerinin esas alınarak hazırlandığı bazı iller için cuma namazı saatleri ise şöyle;

  • İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ 12:56
  • SAMSUN CUMA NAMAZI SAATİ 12:27
  • KONYA CUMA NAMAZI SAATİ 12:42
  • ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ 12:41
  • İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ 13:03
  • ADANA CUMA NAMAZI SAATİ 12:31
  • ANTALYA CUMA NAMAZI SAATİ 12:49
  • BURSA CUMA NAMAZI SAATİ 12:56

  İL İL CUMA SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  NAMAZ KAÇ REKÂT?

  Diyanet’ten yapılan açıklama şöyle; Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269). İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

  CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ…

  Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

  Cuma vakti ne zaman, saat kaçta 11 Ekim 2019 cuma namazı saati İstanbul

  Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

  CUMA HUTBESİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow