Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'ye geri döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'ye geri döndü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından üyeliğinden ayrıldığı, kurucusu olduğu AK Parti'ye geri döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan üyelik beyannamesini imzaladı. Erdoğan için yapılan törende kürsüye çıkan Başbakan Yıldırım, "AK Parti olarak 21 Mayıs’ta olağanüstü kongremizi yapma kararı verdik. Yeni bir heyecan ve ümitle, yeni bir başlangıçla sayın cumhurbaşkanımızı genel başkan adayı olarak teklif edeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AK Parti'ye döndükten sonra hissiyatını şöyle ifade verdi: 'Kurucusu olduğum yuvama, aşkıma, sevdama geri döndüm.'

Başbakan Binali Yıldırım, tören öncesinde AK Parti Genel Merkezi'ne giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'ne gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Genel Merkez önünde Başbakan Yıldırım karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan üyelik beyannamesini imzaladı. 

Erdoğan'ın resmi olarak AK Partili olmasının ardından Başbakan Binaki Yıldırım kürsüye çıktı.

Yıldırım konuşmasında şunları söyledi:


Yıldırım: Partili olmak hizmete engel değil

'Evinize hoşgeldiniz'

Özlemek sabretmektir, ayları saatleri izlemektir, gelecekse beklenen beklemek güzeldir. İşte beklenen an sayın Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız bugün yuvaya tekrar dönüyor. Kendisine yol arkadaşlarım adına hoşgeldiniz, şeref verdiniz diyorum. Bize bu yolu açan aziz milletime huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Milletin adamı, milletin desteğiyle AK Parti'ye dönüyor. Öncellikle AK Parti'nin kurucu lideri sayın Cumhurbaşkanımızı yeniden aramızda görmekten grup olarak duyduğumuz mutluluğu söylemek isterim. Yuvanıza hoşgeldiniz.

Aslında ev sahibine hoşgeldiğiniz demeye ihtiyaç yok. Bugün bu şarkı burada bitmez diyerek yola çıktığımız o gün kadar sevinçliyiz. 

'Cumhurbaşkanımızı aday olarak gösteceğiz'

Sayın Cumhurbaşkanını 21 Mayıs'taki olağanüstü kongrede genel başkan adayı olarak teklif edeceğiz. Şüphesiz kararı kongre delegelerimiz verecektir. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. 

(Binali Yıldırım tören sırasında gözyaşlarını tutamadı)

Bugün atılan adım, 2007 yılında cumhurbaşkanının halk oyu ile seçilmesi kararını tamamlayan bir adımdır. 

Siyaset yapmak hakkını, ve icra yetkisini cumhurbaşkanına vatandaş vermiştir. Vatandaş kendi hukukunu korusun diye anayasayı değiştirdi ve yetkiyi cumhurbaşkanlığı makamına verdi. Artık ne cumhurbaşkanlığı makamını ne siyaset kurumunu eski kavramlarla ifade edebiliriz. 

Bir partinin üyesi olmak tüm vatandaşlarımızın hizmetinde olmamak demek değildir. Siyaset kurumunun içinde olmak, bizzat, halkın denetiminde olmak demektir. Artık çift başlılık ortadan kalktı. 979 günlük hasret sona erdi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

'Yuvama, aşkıma dönüyorum'

 AK Partimizin saygı değer mensupları, çok değerli kardeşlerim, sizleri hasretle muhabbetle selamlıyorum. 27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından Cumhurbaşkanı olarak seçilmem nedeniyle ayrılmak zorunda olduğum yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum Tam 979 gün sonra bu hasret sona eriyor. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yuvama, sevdama, aşkıma dönüyorum

'Bu ayrılık sadece resmi bir ayrılıktı'

Bu ayrılık sadece resmi bir ayrılıktı, aramızdaki mesafeme mevzuat gereğiydi. Gönlümüz hep beraber oldu. Gönüllere sınır çizmek mümkün değildir. Olağanüstü kongremizde özellikle vedalaşmayı yaparken, AK Parti 13 yıllık bir parti olsa da aslında asırlar öncesinde başlayan kutlu yürüyüşün mirasıdır demiştim. Bize asırlar gibi gelse de 979 günlük ayrılığın sona eriyor olması beni asıl bu bakımdan heyecanlandırıyor. Bu kutlu yürüyüşü inşallah önümüzdeki dönemde daha güçlü şekilde sürdüreceğiz. Biz yola milletimizle beraber çıktık. Hukuken ayrı kaldığımız 2.5 yılı aşkın dönemde ülkemiz çok büyük hadiseler yaşadı. Cumhurbaşkanını kabullenmek istemeyenler kendilerini komik duruma düşürdüler. Davetlere gelmediler, Meclis'te ayağa kalkmadılar. Beştepe'deki bina üzerinden bizi yıpratmaya çalıştılar. 

"Gelmem diyen kim varsa, Beştepe'nin yolunu öğrendi"

Milletimizin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sahip çıkması karşısında bu tavırları sergileyenler de kendilerine çeki düzen vermek zorunda kaldılar. Gelmem diyen kim varsa, sonunda birgün Beştepe'nin yolunu öğrendi.

Kürt kardeşlerimizi sokağa çağıran siyaseti partinin ihanet derecesindeki sorumsuzluğu çok sayıda kardeşimizin canına maloldu. Yasin Börü'nün de aralarında olduğu 50'ye yakın vatandaşımız sokaklarda alçakça katledildi. Bunun bedelini de milletimiz onlara ödetti.

Bir yandan ana muhalefetin iddiaları, diğer yandan terör eylemleri gölgesinde 7 Haziran seçimlerini yaşadık. 2002'den bu yana ilk defa istikrarı kaybetme tehlikesini yaşadık. Birlikte oluşturamamaları ülkemizi yıkıcı bir eşiğe getirdi. Ülkemizi bu siyasi krizden sağ salim çıkarıp 1 Kasım seçimlerine ulaştırdık.

Bir süredir sinsi şekilde yürütülen terör eylemlerinin artmasıdır. Ceylanpınar'da 2 polisimizin uyurken şehit edilmeleri bizim için bardağı taşıran son damla olmuştur. Çukur eylemleri de bu dönemde ortaya çıkmıştır. 

'Terörle mücadele'

Bölücü terör örgütünü açtığı çukurlara gömdük. Suriye'den sınırlarımıza yönelen tehdidi de ortadan kaldırmak için operasyonların sn aşamısına geldik. FETÖ'nün tasfiyesi konusunda ciddi ilerlemeler kaydettik. Bu aşamada Türkiye tariginin en büyük ihanet teşebbüsü ile karşı karşıya kaldı. 

15 Temmuz darbe girişimi Türk milletine karşı yapılmış en büyük saldırılardan bir tanesidir. O gece nasıl bir ihanetle başlamışsa ertesi gün de büyük bir kahramanlık ile nihayete ermiştir. 29 gün sabahlara kadar bu millet 81 vilayette uyumadı. Başarısızlığa uğrattığımız bu darbe girişimi hepimiz için başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğimiz dersler içermektedir. Başımıza neler gelecebileceğini 15 Temmuz'da hep birlikte gördük. 

Öyle veya böyle bir gerçeği bilelim ki takiyyenin bu kadar başarılı yapıldığı bir başka örgüt yoktur. Bizim burada artık, şu ne dedi, bu ne dedi, buna bakamayız. Yargı, hukuk çalışmaktadır. Önünüze gelip gözyaşı dökenler de olabilir. Acırsak acınacak hale gelebiliriz. Uygulamaları gördük, yaşananları gördük. Bu millete karşı böyle bir darbe girişiminin dünyada emsali yok. Pensilvanya'daki terörist başı oradan 170 ülkeyi yönettiğini ifade ediyor. Sadece Amerika'daki okullarda şu an itibariyle 75 bine yakın öğrencinin eğitimi ve bir kaynak var. Bu kaynak Amerika'daki devlet ödemesinden geliyor. Bütün bu soru işaretlerinin cevabını bulmamız gerekiyor.

Almanya'daki gelişmeler felaket, orada her türlü destek onlara veriliyor. Bir de PKK'ya veriliyor. Bunlar güçlenen Türkiye'nin önünü kesmek için veriliyor. Benim bir bakanım uçuş izini alıp Avrupa'ya gidemiyorsa benim bu sorunun cevbını almam lazım. Bundan sonra bugüne kadar açmadığınız fasılları açmaktan başka çareniz.  yok. Açmazsanız güle güle.

Türkiye 16 Nisan tarihine durup dururken gelmedi. Bu meselenin bir yönetim sistemi tartışması olduğunu hep söyledik. Türkiye için parlamenter sisteme geçiş Osmanlı döneminde yapılmış bir tercihti. Darbeler, muhtıralar, koalisyonlarla geçen bu uzun dönemi kimse dikensiz gül bahçesi gibi gösteremez. 2007'de sistem tıkandığında bu işin böyle gitmeyeceği ortaya çıkmıştır. 

(Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da salondaydı)

'Artık 16 Nisan geride kalmıştır'

16 Nisan'da oy kullanan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum, hayır diyenlere de teşekkür ediyorum. Yüzde 51.4 AK Parti, yüzde 48.6 CHP oyu değildir. 

Kimse kimseyi aldatmasın. Önümüzde yerel seçimler var. Parlamento ve başkanlık seçimi var. Orada her şey daha net ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla Türkiye'de başvurulması gereken her yere başvuranlar, YSK biz biliriz ki nihai merciidir. Sen AYM diyorsun, oradan da umudunu kesiyorsun şimdi de AİHM'e gidiyorsun. AİMH'in böyle bir görevi yok, bu ülkenin seçimle ilgili iç işlerine karışma yetkisi yok. Sabırlı ol, milletin gönlüne gir. 

Artık 16 Nisan geride kalmıştır. Bundan sonra planlarımızı 2019 seçimlerine göre yapmak zorundayız. Bizim hiçbir terör örgütüne karşı müsamaha gösterme hakkımız yoktur. Bu ülkenin tek bir kuruşunu dahi çarçur etme hakkımız yoktur. 

"Bu partiye sırtını çeviren kimse iflah olmadı"

"Hiçbir şey hesap etmeden çıktığımız yol bizi buraya getirdi. Elbette bu ağır yolu çekemeyenleri ademe bırakıyoruz. Elbette bu partiye sırtını çeviren kimse iflah da olmadı. Bundan sonraki çalışmalarımızda saflarımızı daha da sıklaştırarak yolumuza devam edeceğiz. Olağanüstü kongre sürecini fırsat bilerek güçlenmeyi kararlı bir şekilde sürdürmeliriz. Yolumuz uzun, vazifemiz ağırdır. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin. Mevlam bize güç, kuvvet versin. Rabbim yol arkadaşlığımızı daim etsin." 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS