hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere Akkuyu'nun hikayesini anlattı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere Akkuyunun hikayesini anlattı
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Akkuyu NGS'nin 60 yıllık sürecini gençlere anlattı. "2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu makûs talihi değiştirdik" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nükleer santralimizin en büyük faydasını inşallah sizler göreceksiniz. Siz bizim göz bebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizi aydınlık yarınlarımızın mimarları olarak görüyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı inşa edene kadar sizin için çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde dün nükleer yakıt getirme töreni gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, törende önemli mesajlar verdi.

  Sosyal medya hesabından gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, NGS Akkuyu'nun 60 yıllık sürecine ve önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Twitter'dan yaptığı paylaşım şu şekilde:

  Sevgili genç kardeşim, Dün ülkemizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçeğe dönüştürmenin gururunu yaşadık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne nükleer yakıtı getirdik. Böylece santralimiz nükleer tesis hüviyeti kazandı.

  Peki neden 60 yıl? Bunun hikâyesini anlatayım sizlere;

  Türkiye’nin nükleer enerji yolculuğu ilk defa 1956 yılında rahmetli Menderes döneminde başladı. Ancak diğer tüm kalkınma hamleleri gibi bu da 27 Mayıs darbesiyle akamete uğradı.

  70’li yılların sonunda bir Avrupa ülkesiyle yapılan Nükleer Santral inşa etme projesi 100 milyon dolar bulunamadığı için maalesef başarılı olamadı. Merhum Özal’ın samimi çabaları da ne yazık ki hedefine ulaşamadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere Akkuyunun hikayesini anlattı

  "MAKÛS TALİHİ DEĞİŞTİRDİK"

  Ülkemiz, bundan dolayı sadece zaman kaybetmedi; milyarlarca dolar enerji faturası ödedi, milyarlarca dolar değerinde bir kaynaktan mahrum bırakıldı. Hepsinden önemlisi, enerji arz güvenliği ve bağımsızlığımız açısından önemli bir fırsat heba edildi. İşte biz 2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu makûs talihi değiştirdik.

  Engellemelere ve karalama kampanyalarına rağmen, gelişmiş ülkelerin yıllardır kullandığı yeşil enerji teknolojisini ülkemize kazandırdık.

  Akkuyu NGS tam kapasite çalıştığında yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak, nükleer enerji alanında nitelikli insan kaynağımızın da yetişmesine vesile olacak.

  "SİZ BİZİM UMUDUMUZSUNUZ"

  Nükleer santralimizin en büyük faydasını inşallah sizler göreceksiniz. Siz bizim göz bebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizi aydınlık yarınlarımızın mimarları olarak görüyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı inşa edene kadar sizin için çalışmaya devam edeceğiz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow