hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Medreselerin kapatılması boşluk yarattı'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medreselerin kapatılması boşluk yarattı
  expand

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonunda düzenlenen “İmam Hatip Gençlik Buluşması” programında konuştu. ''Ben de bir imam hatipliyim'' diyen Cumhurbaşkanı, imam hatiplilere, ''Türkiye'nin umudu sizsiniz'' diye seslendi. Medreseler hakkında da konuşan Erdoğan, ''Cumhuriyetle medreselerin kapatılması daha büyük boşluğa neden olmuştur'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  Kutlu Doğum herhangi bir yıl dönümü değil, manevi bir yeniden diriliş olarak kutlandığı ölçüde anlamlıdır. Bütün Müslümanların bu yeniden diriliş fırsatını en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum. Allah'ü Teala, hepimize işte bugün burada toplandığımız gibi kıyamet günü de Efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip eylesin diye dua ediyorum.

  Türkiye'de bir dönem inancından, tarihinden, kültüründen bize ait tüm değerlerden uzak bir nesil yetiştirme projesi uygulandı. Bunun için eğitim sistemimiz alt üst edildi. Bunun çilesini sizler çok çektiniz. Medyadan spora kadar her alanda bilinçli çalışmalar yürütüldü. Bugün hatırlandığında her biri utanç verici nice haksızlıklar, hukuksuzluklar yapıldı. İmam hatiplinin ayak bileklerine zincirler takıldı, zihnine zincirler vuruldu. 'Katsayı uygulaması' dediler, bununla beraber önünü kestiler. Bilmiyorlardı ki milletin bağrında yetişen bu tohumların boy vermesinin, meyveye durmasının önüne geçilemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ben de bir imam hatipliyim

  Ben de bir imam hatipliyim... Hamdolsun bir ayrımcılık olsun diye söylemiyorum ama tercih olarak söylüyorum dört çocuğumun dördü de imam hatipli. Sizler bir mensubu olmaktan şeref duyduğum imam hatipliler, unutmayın sadece bu milletin değil tüm ümmetin de umudusunuz. Bu bilince sahip olmayanların benim gözümde sıradan bir diplomaya sahip olmanın ötesinde anlamı yoktur. Bizler imam hatipte okumanın fikir ve gönül dünyamıza neler kattığını iyi biliyoruz. Şu karşımda gördüğüm manzara, her alanda fikir dünyası dolu olanların ezici bir çoğunluğa sahip olduğunu gösteriyor.

  28 Şubat döneminde boğulmak istenen imam hatip lisesi günümüzde kolejlerle yarışıyor. Bu okullara mecbur bırakılan değil, kendisine iyi gelecek hazırlamak isteyen gençlerimiz gidiyor.

  Benim imam hatip neslinden bir isteğim var. Sevgili gençler dünyanın her yerinde Müslümanlar ciddi krizler ve baskılarla karşı karşıyalar asıl acı olanı Müslümanların bu zulmü kendi kendilerine yapmaları.

  Dünyada bütün oyunlar, halkı Müslüman olan ülkelerde oynanıyor. Bakıyorsunuz Allahu ekber diye öldüren Müslüman, aynı şekilde Allahu ekber diye ölen de Müslüman. Böyle bir durum olabilir mi? İstisnalar hariç. Canlı bomba eyleminde kendini patlatan sözde Müslüman, o patlamada ölenler yine Müslüman.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üç fitne

  3 fitneye dikkatinizi çekiyorum. Bir mezhepçilik. İslam dünyasının içinde şu anda bizi ciddi manada yaralıyor. Şia mezhep olmaktan çıkmış, adeta din gibi değerlendiriliyor. Sünnilik aynı şekilde bazı yerlerde din gibi değerlendiriliyor. İkinci fitne ırkçılık, eğer Müslümansak tüm insanların Hazreti Havva ve Hazreti Adem'den geldiğine iman etmek durumundayız.

  Gençler dünyada bütün oyunlar halkı Müslüman olan ülkelerde gerçekleşiyor. Bunlara karşı uyanık olmalıyız.

  Biliyorsunuz şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığını yürütüyoruz. Orada da aynı şeyi söyledim; Müslümanların başı üç fitne ile dertte. Bunların biri Mezhepçilik; Mezheplerin üzerinde bir dinimiz var. İslam'dan başka bir şey tanımıyoruz.

  İkinci fitne ırkçılık; Eğer inanıyorsak ırkçılık yapmamalıyız. Peygamber Efendimiz'in özellikle yasakladığı ırkçılık maalesef hala islam ülkelerinde kendine bir zemin buluyor. Arap'ın Arap olmayana bir üstünlüğü yoktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üçüncü fitne terördür; PKK, PYD, DAEŞ bunlar hep aynı fitneden beslenen terör örgütleridir, İslam ile bir alakası yoktur. Müslüman'ın Müslüman'a ırzı, kanı haramdır.

  Peki biz birbirimizi niçin seveceğiz; Ancak Müminler kardeştir. Bir kardeşiz ya kardeş...Hepiniz toptan sımsıkı Allah'ın ipine sarılın.

  Terör fitnesinin üstesinden ortak tavır almayı başardığımız gün, yol alırız.

  Cumhuriyetle medreselerin kapatılması daha büyük boşluğa neden olmuştur

  Dinin sahibi Allah'tır. Bizim üzerimize düşen kendi geleceğimize sahip çıkmaktır. Dünyada hak ettiğimiz yere gelmek için dinimizi ve tarihimizi iyi öğrenmeliyiz. Osmanlı'nın son dönemlerinde medreselerin yozlaşması büyük sıkıntıya neden olmuştur. Cumhuriyetle medreselerin kapatılması daha büyük boşluğa neden olmuştur. İmam hatipler, ilahiyat fakülteleri çok önemli yer alıyorlar. Fakat bu kurumlar medrese geleneğinin bilgi birikimine henüz ulaşamadı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Müslümanları zalim diktatörler ile terör örgütleri arasında bir tercihe zorlamak aslam mümkün değildir. Yaşanan sancılar, üst üste gelen değeişimler yeni bir sürecin habercisidir. İslam dünyasının umudu Türkiye'dir, Türkiye'nin umudu da sizlersiniz. Kaderin üzerindeki kader ne karar vermişse bizim yaşayacağımız da odur. 

  Yıllarca bize Birinci Dünya Savaşı'nda bizim her yerde yenildiğimiz söylenir. Ama askeri kaynaklara bakıyorsunuz bambaşka. Osmanlı kendisinden kat be kat büyük güçlere karşı inanç ve cesaretle mücadele etmişlerdir. 

  Birileri tarafından özenle gizlendi

  Kimi cephelerde yenmiş kimi cephelerde yenilmişlerdir ama asla mücadeleden vazgeçmemişlerdir. Böylesine zor şartlarda verdiğimiz mücadelede dahi kazandığımız zaferler birileri tarafından özenle gizlenmiştir. Çanakkale savaşları yakın zamana kadar layıkıyla kutlanmamıştır.

  Bir Kut’ül Amare zaferimiz var ki adeta milletimizin hafızasından kazınmaya çalışılmıştır. Yarın Sayın Başbakanımızın, Sayın Genelkurmay Başkanımızın katılacağı törenle bu zaferi şanına yakışır şekilde anacak şehitlerimizi ve kahramanlarımızı hayırla yad edeceğiz.

  Türkiye'nin umudu sizsiniz

  Son birkaç yüzyıl dünyaya hakim olan düzen artık çatırdamaktadır. Yaşanan sancılar, üst üste gelen krizler yeni bir değişim dalgasının habercisidir. Bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. İslam dünyasının umudu Türkiye’dir, bu böyle biline. Türkiye’nin umudu da sizlersiniz. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunu biliyorum, bu kaçışı telafi olmayan bir görevdir. Ne diyor şair? “Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır, ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır.” Ben imam hatiplilere Türkiye ile birlikte tüm ümmetin hatta tüm insanlığın geleceğini inşa etme vazifesinin verileceğine inanıyorum. Her kardeşimden bu şuurla çalışmasını, mücadele etmesini bekliyorum.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow