Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal'de

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Senegal'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;


Senegal’i bir kez daha ziyaret etmekten duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum.


2018 yılında belirlediğimiz hedeflerin birçoğunu başarıyla hayata geçirdiğimizi görüyorum, o zaman belirlediğim 400 milyon dolarlık ticaret hacmine aynı yıl ulaştık.


Bugünkü hedefimiz ülkelerimiz arasında 1 milyar dolarlık hedefe ulaşmaktır, bunu da en kısa sürede yakalayacağımıza inanıyorum.


İşadamlarımız Senegal’e daha fazla hizmet için tüm fırsatları değerlendirmeye hazırdır. Az sonra katılacağımız Türkiye-Senegal iş forumu iş adamlarımı daha fazla teşvik etmeye yardımcı olacaktır.


Senegal, FETÖ terör örgütüyle mücadelemizi anlayan ve bize hak veren bir ülkedir, Maarif Vakfımız hali hazırda 13 okulda eğitimlerini sürdürüyor.


TİKA gibi kurumlarımızda Senegal’de sürdürülebilir kalkınma odaklarımıza devam ediyoruz.


Senegal’i ziyaretimden önce Cezayir ve Gambiya’ya gittim, böylece Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde kıtanın 28 farklı ülkesini ziyaret etmiş bulunuyorum bu Senegal’e 4. ziyaretim.


Ziyaretlerimizin yanı sıra son yıllarda imzaladığımız anlaşmalarla aldığımız kararlarla farklı bir işbirliği modelinin mümkün olduğunu gösteriyoruz. 21. Yüzyılın aynı zamanda bir Afrika yılı olacağına inancımızla işbirliğimizi sürdürüyoruz.


Gerek Batı Afrika ile gerekse tüm kıta ile bağlarımızın derinleşmesinde, Senegal’in bize gereken desteği vereceğine inanıyoruz.


Senegal halkına şahsım ve milletim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Görüşmelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.


SORU  - CEVAP


Soru: Libya konusunda çok yoğun bir diplomasi trafiği sürdürüyorsunuz, bu kapsamda Libya’da çözüm yakın diyebilir miyiz? Trump ile hangi konular ele alındı?


Cevap: Dün akşam yaptığımız görüşme Sayın Trump’ın bir nezaket telefonuydu. Şu an itibariyle enkazlar kaldırılıyor, enkazların kaldırılmasıyla beraberde süratle gerek köy ve mahallelerde gerekse merkezde yapacağımız inşaatların planlaması bakanlığımız tarafından yapıldı, tabii kış mevsimine girmiş olmamız hasebiyle de buradaki bütün vatandaşlarımızın giyim kuşam yemekleri sürekli olarak veriliyor bu noktada Sayın Trump’ın araması nezakettir, üzerimize düşen bir şey varsa yapmaya hazırız dediler teşekkür ettik.


Tabi bu arada Libya’yı İdlib’i aramızda konuştuk, tabi Libya’da bugünden yarına bu iş çözülür dersek yanlış olur. Dün yapılması gerekli olan toplantılarda yine Hafter geleceğini söylediği yerlere örneğin Tunus’a gitmedi. Geldiği yerde bir netice mi vardı? Yok, Moskova’dan kaçarak döndü, Berlin’de otel odasında saklandı. İşi çözmek gibi bir derdi yok, tam aksine arkasında Wagner diye bir güç var, bunlar Abu Dabi yönetimini parasal kaynaklarını sağladığı lejyonerler. Bunlar şu anda Hafter’i ayakta tutuyor, Hafter’in kendisi de bir lejyoner.


Bunun yanında BM’nin tanıdığı Sarrac var, bunların devam eden mücadelesinin bir an önce askeri alandan çıkıp siyasi alana dönüşmesi ve Libya halkının kendi kaderini belirlemesini istiyoruz.


İdlib çok farklı, orada sınırlarımıza doğru bir hareketlenme söz konusu, buna karşılık önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Gelen oradaki kardeşlerimizi çadırlara değil de, briket barınma yerleri yapalım dedik. Süreci orada da hassasiyetle takip ediyoruz, temenni ederim ki İdlib’i de barışla sona erdiririz.


Hafter bir lejyonerdir, maaşlı bir askerdir ve bu kişi Kaddafi döneminde Kaddafi’ye de o zaman ihanet etmiş Kaddafi'nin yanından kaçıp ABD’ye sığınmıştır ve yıllarca ABD’de yaşamış bir isimdir. Şimdi de Abu Dabi’nin vermiş olduğu destekle bütün araç gereçlere sahiptir.


BM Güvenlik Konseyi'nin tanıdığı bir liderle dünyada kimsenin tanımadığı bir kişiyi yan yana koyabilir miyiz? Mümkün değil.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS