Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden telefon görüşmesinin ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden telefon görüşmesinin ayrıntıları

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim galibiyeti sonrası telefonda görüştü. Tarihi görüşmenin detaylarını Hande Fırat CNN TÜRK'te anlattı. İki lider arasında neler konuşuldu? F-16'lar konusunda bir gelişme olacak mı? İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye ne diyor? Erdoğan-Biden görüşmesinin detaylarında neler var?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, moderatörlüğünü yaptığı Gece Görüşü programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını paylaştı. Hande Fırat, Putin ve Zelenski'nin Türkiye'ye ziyarette bulunacağını da söyledi.

Gazeteci Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın telefon görüşmesine dair ayrıntıları paylaştı. Hande Fırat'ın aktardığına göre F-16'dan İsveç'in NATO üyeliğine kadar bir çok konuun ele alındığı görüşmede, "ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede 'Batı'nın size karşı müdahalesinin adil olmadığını düşünüyorum' ifadesini kullandı telefon görüşmesinde. Ayrıca F-16 meselesini de ilerletmek istediğini belirten Biden, 'Biliyorsunuz Kongre'de bir İsveç şartı var' dedi. Türk tarafı ise bu konu ile ilgili hiçbir yorum yapmıyor. Bu konu İbrahim Kalın ile Sulliven arasında geçmişti. NATO üyeliği ve F-16 konusunun şarta bağlanması Ankara için de ters olarak şarta bağlanması demek. Çok sayıda yabancı devlet başkanının cumartesi günü yapılacak törene katılım için bilgi verdiği biliniyor. Putin Türkiye'ye ayrı ve özel bir ziyarette bulunacak. Aynı şekilde Zelenskiy'de ayrı ve özel ziyarette bulunacak. Bu ziyaretlerde savaşın gidişatı, Türkiye arabulucu olarak çalışıyor, tahıl koridorunun uzatılması için Türkiye elinden geleni yapacak. Biden'ın "Batı'nın size karşı müdahalesinin adil olmadığını düşünüyorum" sözleri 2. tur sonrası yaptığı telefon görüşmesinde tarihe geçer." açıklamasında bulundu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber