Darbe girişimi sanığı Harbiyeliden 'tehdit edildim' iddiası

Darbe girişimi sanığı Harbiyeliden 'tehdit edildim' iddiası

Darbe girişimi sanığı Harbiyeliden 'tehdit edildim' iddiası

Kara Harp Okulu'ndaki darbe girişimi davasında yargılanan öğrencilerden İlkay Şen, FETÖ ile irtibatının olduğu suçlamalarını reddederek, gözaltında alınan ifadesini, ailesiyle tehdit edildiği için baskı altında verdiğini savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Kara Harp Okulu'nda yaşanan eylemlere ilişkin 5'i firari, 239 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar hazır bulundu. Sanık öğrencilerden Serkan Uysal, savunmasında, darbe girişiminin gerçekleştiği yıl 4. sınıf öğrencisi olduğunu, 15 Temmuz günü bütünleme sınavına kaldığı için okulda bulunduğunu anlattı. Darbe girişiminin yaşandığı gece saat 21.00 sıralarında içtima alındığını ifade eden Uysal, içtimaya çıkanlardan oluşturulan 20 kişiye silah ve mühimmat verildiğini söyledi.

Fetullah Gülen'in kitaplarını yayınlayanlara operasyon: 41 gözaltı

İlerleyen saatlerde ikinci kez içtima alındığını anlatan Uysal, "Komutanlarımız olası bir terör saldırısı olduğunu ve nöbet tutulacağını söyledi. Arkadaşlarımla 3. Bölük'e gittik. Nizamiyeye vardığımızda ilk gruptan giden arkadaşlarımız da oradaydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde komutanlarımız tarafından mühimmat dağıtıldı ve farklı saatlerde bize yiyecek getirdiler. Sabah 08.00'de tabur bölgesine geçtik. Silah ve mühimmatları bıraktık. O andan itibaren televizyonlardan darbe girişiminin olduğunu öğrendim" diye konuştu.

Uysal, 15 Temmuz gecesi nizamiyede bulunduysa da darbeden haberi olmadığını ileri sürdü.

Nazlı Ilıcak hakkında bir kez daha müebbet istendi

'FETÖ'cüler bana iftira attı'

Sanık öğrencilerden İlkay Şen de FETÖ ile irtibat ve iltisakının olmadığını iddia etti. FETÖ ile irtibatının bulunmadığı için bu duruma düşürüldüğünü savunan Şen, "FETÖ'cü olan kişiler, kendini aklamak, cezaevine girmekten korkmak ya da her ne için yapıyorlarsa bana iftira attı. Bense iftira sebebiyle örgütle hiçbir bağım ve alakam olmamasına rağmen aylardır suçsuz yere cezaevindeyim. Bir FETÖ'cü bana iftira atıyor, ben de bunun iftira olduğunu anlatmaya çalışırken kendimi cezaevinde buluyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözaltında olduğu süre zarfında defalarda ailesi ve sevdiklerine hakaret edildiğini öne süren Şen, eski ifadesini de ailesiyle tehdit edildiği için baskı altında verdiğini ileri sürdü. Suçsuz olduğunu savunan Şen, beraatını istedi. Mustafa Ahraz, İbrahim Pektaş, Adnan Katırcıoğlu ve Kadir Taşdemir de savunmalarında suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.