Darbe sanığı korgeneral, Necdet Özel'in tanık olarak dinlenmesini istedi

Darbe sanığı korgeneral, Necdet Özel'in tanık olarak dinlenmesini istedi

Darbe sanığı korgeneral, Necdet Özel'in tanık olarak dinlenmesini istedi

Ankara'da görülen darbe girişimi davasında yargılanan eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in avukatı, müvekkilinin tahliyesini talep ederek eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel ve eski EDOK Komutanı emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil ile EDOK Kurmay Başkanı eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Darbe sanığı pilot: 'Bir taraf inin, bir taraf inmeyin diyordu'

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık İyidil ile tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ve "şikayetçi" sıfatıyla Başbakanlığın avukatı katıldı. Sanıklardan, olay tarihinde tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Koçyiğit ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlantı kuruldu.

Doğu Perinçek'ten 15 Temmuz iddiası

 

Müşteki Başbakanlık avukatı, eksiklerin tamamlanması ve tanık beyanlarına karşı yazılı savunma için süre istedi.

Sanık Koçyiğit'in avukatı, tanık beyanlarına katılmadıklarını, müvekkilinin tahliyesi ile beraatine karar verilmesini talep etti.

Darbede istihbarata getirilmek istenen albaya 11 yıl hapis cezası

Sanık İyidil'in avukatı Abdullah Kaya da önceki celse beyanları okunan gizli tanık "Abdullah"a, duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle aleyhteki hususlara yönelik soru yöneltemediklerini, gelecek celse video konferansla soru sorabilmek için hazır edilmesini istedi. Avukat Kaya, Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığının araştırma raporunda İyidil'in FETÖ mensubu olmadığının ortaya konulduğunu, söz konusu belgenin dava dosyasında yer aldığını belirtti. Müvekkilinin darbe girişimini öğrendikten sonra cuntaya karşı mücadele verdiğini öne süren Kaya, 15 Temmuz gecesi İyidil'in ulusal kanallara bağlanarak, darbe karşıtı açıklamalar yaptığını söyledi. İyidil'in tahliyesini talep eden Kaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel ve eski EDOK Komutanı emekli Orgeneral Kamil Başoğlu'nun tanık olarak dinlenmesini istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Duruşmaya verilen aradan sonra mahkemenin ara kararını açıklaması bekleniyor.

İddianame

İyidil ve Koçyiğit'in yanı sıra suç tarihinde korgeneral rütbesiyle KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu ve binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmı'nda gözlem subayı Ersal Duman'ın da yargılandığı davada, sanıkların üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanık İyidil'in "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", diğer sanıkların da "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan ayrıca cezalandırılmaları talep ediliyor.