hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek serbest bırakıldı

  DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek serbest bırakıldı
  expand
  KAYNAKAA

  Kars'ta gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Valiliği, Kamuran Yüksek'in kayıt yaptırmadan otelde kaldığını ve hakkında yakalama kararı bulunduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, sabah saatlerinde Kars'ta konakladığı otelde, Kars Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

  Yüksek'in hakkında Batman'daki bir soruşturma dolayısıyla arama kararı bulunduğu ve otelde "Necati Yüksek" adıyla düzenlenmiş sahte kimlikle kayıt yaptırdığı ileri sürüldü.

  Gözaltına alınan Yüksek, Kars Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

  Yüksek, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

  DBP’den açıklama

  DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak DBP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Topbaşı bir açıklama yaptı. Yüksek’in Batman’da yaptığı konuşmadan dolayı gözaltına alındığını iddia eden Topbaşı, gözaltı kararının Kars’ta Nevruz kutlamalarını engelleme amacı taşıdığını ileri sürdü.

  Gözaltıyı protestoya müdahale

  Bu arada DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in gözaltına alınmasını protesto eden bir grup partili yürüyüş yapmak isteyince polis müdahalede bulundu. Bazı partililerin gözaltına alındığı bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Valilik: "Kayıt yaptırmadan otelde kaldı"

  Kars Valiliği, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Kamuran Yüksek'in bir gün önce Kars'a geldiği ve otelde kayıt yaptırmadan kaldığı belirtildi. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

  "UYAP'ta arama kaydı bulunan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in 16 Mart 2016 tarihinde ilimize geldiği, kaydını yaptırmadan otelde kaldığı ve hakkında yakalama kararı bulunduğu için 17 Mart 2016 tarihinde ilimizde gözaltına alınmış olup, Adliyeye sevk edilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow