DEAŞ'a 'sınır geçişi sağlamakla' yargılanan sanık tahliye edildi

DEAŞ'a 'sınır geçişi sağlamakla' yargılanan sanık tahliye edildi

Diyarbakır’da HDP mitingine 5 Haziran 2015’te düzenlenen ve beş kişinin öldüğü bombalı saldırının faili Burhan Gök, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen dünkü duruşmada tahliye edildi. HDP'nin avukatları ise bu karara itiraz etti.

Davanın avukatlarından Özgür Erol, Bianet'ten Ayça Söylemez'e konuştu. ''DEAŞ'a 'sınır geçişi sağlamak' ve ‘sınır kontrolü’ suçlamasıyla suçüstü yakalanan Burhan Gök, ‘kaçma şüphesi yok’ diye tahliye edildi. Sosyal medyada paylaşım yapan bile tutuklanıyorken, Gök hakkında, imza vermek, elektronik kelepçe gibi bir adli kontrol bile uygulanmadı” dedi.


HDP’nin avukatları Gök’ün tahliyesine itiraz etti. İtiraz dilekçelerinde, “Gök’ün yeniden tutuklanması ya da kaçmaması için adli kontrol tedbirlerine hükmedilmesi” talep edildi.


HDP Eş Başkanı Necmettin öğretmenin öldürülmesini kınadı


Antep’teki DEAŞ soruşturması kapsamında yakalandı


Burhan Gök ve Mustafa Kılınç, yanlarında Türkiye vatandaşı olmayan ve sınırı geçerek kamplara ulaşmak istediği iddia edilen üç kişiyle birlikteyken, Antep Emniyet Müdürlüğü’nün DEAŞ soruşturması kapsamındaki operasyonunda yakalandı.


İkisi de Antep’teki örgüt mensuplarını, sınırdan geçirerek Suriye’deki kamplara ulaştırmakla suçlandı.


Patlama sonrası dosya Diyarbakır’da


Diyarbakır’daki HDP mitingine yapılan bombalı saldırı sonrası Antep Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisizlik kararı vererek dosyayı Diyarbakır’a gönderdi. Sevk kararında, “örgütün yoğun faaliyet alanı ve yapılanmasının Antep’te olduğunu” yazdı.


Kararda ayrıca, HDP mitingine yapılan bombalı saldırının faili olan “Cafer” kod adlı Orhan Gönder’in Antep’te yakalandığı ifade edildi.


Burhan Gök de Orhan Gönder ile irtibatı tespit edilince Diyarbakır saldırısı soruşturmasına dahil edildi.


Orhan Gönder’i tuttukları evde sakladılar


Burhan Gök ve Mustafa Kılınç, bu davada, Orhan Gönder’i Antep’teki kiralık stüdyo daireye yerleştirmekle suçlandı.


İddianameye göre, Gönder, Suriye’deki DEAŞ kampına geçmeden önce bu evde Kılınç ve Gök tarafından saklandı.


Diyarbakır saldırısı iddianamesinde de Kılınç ve Gök’ün “suçüstü” yakalandıkları yer aldı.


Birlikte yakalandıkları kişi Brüksel saldırganı


Burhan Gök yakalandığında yanında İbrahim El Bakraoui vardı. Gök, El Bakraoui’yi Antep’ten alarak Suriye’deki DEAŞ kampına ulaştırmaya çalışmakla suçlandı.


El Bakraoui ise yakalandıktan sonra sınırdışı edildi, Brüksel’e gitti. 22 Mart 2016’da Brüksel’deki Zaventem Havalimanı'nda vücuduna bağlamış olduğu bombayı patlattı. Aynı gün kardeşi Halid El Bakraoui’nin de metrodaki intihar saldırısıyla birlikte Brüksel’de saldırganlar hariç 31 kişi hayatını kaybetti, en az 260 kişi yaralandı.


Saldırıları DEAŞ üstlendi.


HDP mitingindeki patlama davasında 1 tahliye


Burhan Gök: Mağdurum


Burhan Gök dünkü duruşmada şunları söyledi:


“Tahliyemi talep ediyorum. 26 aydır haksız olarak tutukluyum. Bu olayla uzaktan yakından alakam yoktur. Ailem mağdur, ben mağdurum, burada tutuklu kaldığım sürece eşimin ve çocuklarımın mağduriyeti artıyor.”


Mahkeme heyeti başkanı da “Burhan Gök’ün üzerine atılı suç vasfının lehine değişme ihtimali nazara alınarak” tahliyesine karar verdi.


Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesi talebi Meclis Başkanlık Divanı'nda kabul edildi


'Deliller incelenmedi, teşhis dikkate alınmadı'


Avukatların mahkemeye verdiği tahliyeye itiraz dilekçesinde, Gök’ün üzerinden çıkan cep telefonu ve diğer delillerin incelenmediği, HTS [telefon kayıtlarından yer tespiti] analizlerinin yapılmadığı ifade edildi.


Dosya içeriğindeki 13 Haziran 2017 tarihli bilirkişi raporunda, “Mustafa Kılınç ile sesli kayıt kuran üç erkekten birinin Burhan Gök olduğuna dair kuvvetli şüphe olduğu” ifade edildi.


Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi de bu bilgiyi doğruladı; dünkü kararında, Gök ile Kılınç’ın telefonlarının bilirkişi tarafından incelenmek üzere uzmana gönderilmesine karar verdi.


Burhan Gök’ün tahliyesi sırasında, Diyarbakır mitingi katılımcılarının onu teşhis ettiğine dair ifadelerinin de dikkate alınmadığı belirtildi.


Ayrıca, sanıklardan İsmail Korkmaz ile Burghan Gök’ün iletişim kurduğu yönündeki delilleri de bir kez daha mahkemeye sundular.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS