Deizm nedir, deist ne demek?

Deizm nedir, deist ne demek?

Deizm, son yıllarda gündem olmaya devam eden dini inanışlar içerisinde yerini almıştı. Peki, deizm inancının temel noktaları nelerdir ve deizme inanan kişilere ne ad veriliyor?

Deizm inancı ile ilgili detaylar bu inanış biçimine ilişkin konuları merak eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte deizmin temel mantığı ve kavramla ilgili bilinmesi gereken bazı noktalar…

Türk Dil Kurumu’na göre deizmin açıklaması şöyle; Tanrı'yı yalnızca ilk sebep olarak kabul eden, evreni bir Tanrı'nın yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiçbir müdahalesi olmadığını ve olmayacağını savunan, vahyi reddeden görüş.

Yani kişiler dinsel bilgiye akıl yoluyla ulaşabilir, deizme göre bir yaratıcı var ancak dinler yok.

DEİST NEDİR?

Deizm inancını benimseyen kişiye deist adı veriliyor. Deizm kavramı ilk kez 17. Yüzyılda İngiltere’de kullanılırken kelime kökeni olarak deizm Lantince’ye dayanıyor. Latince’de Tanrı anlamına gelen Deus sözcüğünden türeyen bu kelime inanış biçiminin artmasının ardından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştı.

Avrupa, Amerika ve farklı bölgelerde bu inanış biçimini benimseyen kişiler dinlere inanmamaları nedeniyle ateistlerle karıştırılsa da ateizmde hiçbir yaratıcının olmadığına inanılıyor. Yani esasen ikisi birbirinden oldukça farklı kavramlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS