hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Deniz Yücel'in tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

  Deniz Yücelin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi
  expand
  KAYNAK DHA

  Alman Die Welt Gazetesi muhabiri İlker Deniz Yücel'in tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Üst hakimlik, tutuklama kararını veren 9. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığını belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Die Welt Gazetesi muhabiri İlker Deniz Yücel, 27 Şubat'ta "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlarından 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yücel'in avukatları 6 Mart'ta tutukluğa itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren 10. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararının usul ve yasaya aykırı olmadığını belirterek, yapılan itirazı reddetti.

  "Şüphelinin eyleminin basın özgürlüğü ve gazetecilik olarak değerlendirilmesi mümkün değil"

  Yücel'in tutuklanmasına gerekçe gösterilen haber ve yazılara yer verilen kararda, şu ifadelere yer verildi: "Şüphelinin ifade ve savunması, şüpheli tarafından kaleme alınan yazılar, bu yazılarda kullanılan görsel ögeler, başlıklar, yazılar içerisindeki ifade ve anlatım ile kullanılan dil üslup bütün halinde değerlendirildiğinde, şüphelinin eyleminin basın özgürlüğü ve gazetecilik anlamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, soruşturmaya konu olan yazılarında gerçekleri adeta kasıtlı ve bilinçli olarak saptırarak adeta yasa dışı silahlı terör örgütlerinin amacına hizmet eder şekilde hareket ettiği amaç ve kanaatine varılarak şüphelinin tutuklanmasına karar verilen İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'nin itiraza konu kararındaki gerekçeler de nazara alındığında, verilen kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından şüpheli müdafilerinin tutuklama kararına yönelik itirazının reddine karar vermek gerekmiştir"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tutuklanma gerekçe gösterilen ifadeler... 

  9. Sulh Ceza hakimliği tarafından 27 Şubat'ta verilen tutuklama kararında, Deniz Yücel'in yazılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan için kullandığı ifadelere, PKK elebaşı için 'başkomutan' nitelemesinde bulunduğuna, Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgisinin olmadığını dile getirdiğine yer verilmişti. Kararda şüphelinin işlediği iddia edilen suçlar da "Terör örgütü propagandası yapmak" ve ""Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" olara sıralanmıştı. .

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow