hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Deprem konutları teslim ediliyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

  Deprem konutları teslim ediliyor: Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklamalar
  expand

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "En son vatandaşımız da evine kavuşanan kadar bize dinlenmek yok." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'ne videokonferans yöntemiyle katıdı.

  Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  Resmi açılışını yaptığımız Gaziantep Şehir Hastanemizde yatan yaralı kardeşimizi ziyaret ederek baş sağlığı diledik. Bizler de olumsuz hava şartları nedeniyle İslahiye’de sizlerle rûberû gerçekleştirmeyi planladığımız Deprem Konutları Kura Çekimi ve Teslim törenini canlı bağlantı ile yapmak mecburiyetinde kaldık. İnşallah, ilk fırsatta bu aksaklığı telafi edecek, sizlerle kucaklaşacağız.

  Deprem konutları teslim ediliyor: Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklamalar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermedik"

  Gaziantep Şehir Hastanesi'nin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Depremin hemen ardından 21 Şubatta İslahiye'ye gelmiştik. İlçemizde yol açtığı yıkımı bizzat yerinde görmüştük. Kolları sıvadık, hemen çalışmalara başladık. Afet bölgesini hep gündemimizde tuttuk. Seçim gündeminin deprem gündeminin önüne geçmesine asla izin vermedik. Bu samimi çalışmamızı deprem bölgesindeki vatandaşlarımız da yakınen gördüler.

  Deprem bölgesinin imarı ve ihyası için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yıkık ve acil yıkılacak 6114 bina enkazının tamamını kaldırdık. Ağır hasarlı 14 bin 319 binadan 11 bin 554'ünün enkaz kaldırma işlemleri bitti. Gaziantep'e toplamda 4,8 milyar liralık kaynak aktardık. Çadır sayısı 54 bin 554'tür, 20 yerde kurulan 8660 konteynerde 26 bin kişi kalıyor. 

  Gaziantep'te 17 bin 425 konut, 839 ahır olmak 19 bin 927 hak sahibi bulunuyor. Bugün 10 bin 698 konutumuzun kurasını çekiyoruz. Yeni evlerinin hayırlı, huzurlu olmasını diliyorum. 14 bin konutumuzun yapımı da hızla sürüyor. En son vatandaşımız da evine kavuşanan kadar bize dinlenmek yok. Türfkiye asrın birlikteliğini sergileyerek asrın felaketini sarıyor. Toplam 11 ilimizi ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen bir afetin altından kalkmak her babayiğidinin harcı değildir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yerinde dönüşüm için başvurular 255 bini aştı"

  Hasarın ve faturanın büyüklüğü karşısında asla yılgınlığa kapılmadık. Yatırımlarımızın aksamasına müsaade etmedik. Eksiklerimiz olmuştur, gecikmeler yaşanmış olabilir. Deprem bölgesinde ne kadar samimi çalıştığımıza 85 milyon şahittir. Farklı proje ve çalışmalarla bu çalışmaları hızlandırmanın gayretindeyiz. Yerinde dönüşüm için başvurular 255 bini aştı, Gaziantep'te bu sayı 1068'dir.

  Depremden etkilenen şehirlerimizin meydanlarını, ana caddelerini de biz yapıyoruz. Alt yapı projeleri için İlbank aracılığıyla 56 milyon liralık hibe desteği sağlıyoruz. Yazın altyapı çalışmalarına başlayacağız. Büyük bir gayret ve özveriyle çalışarak deprem bölgemizi en kısa sürede ayağa kaldıracağız. Türkiye kerim vasfıyla çok güçlü bir devlettir. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow